Sistem saati: 01 Arl 2020, 21:39
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]
Yazar Mesaj
İletiTarih: 08 Haz 2017, 20:36 
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Kas 2014, 19:32
İleti: 591
Konum: Istanbul
1 Haziran 2017: Dünyanın önde gelen fotoğraf yarışmalarından 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde başvuru süreci başladı. Yarışmaya, http://www.worldphoto.org adresinden ücretsiz olarak katılmak mümkün.

Ödüllerin 11.’sinde, Profesyonel yarışma kapsamında hayata geçirilen yeni ‘Creative’ (Kreatif) ve ‘Discovery’ (Keşif) kategorilerinin yanı sıra ödül sahiplerine gelecekteki fotoğraf projelerinde maddi kaynak sağlayan fon programından yararlanabilmeleri için önemli bir yeni fırsat da sunuluyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, sektörde yetkin bir ses ve dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyor. Bir önceki yılın en iyi çağdaş fotoğraflarının kutlandığı ödüllerde, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen fotoğrafçılara etkili bir görünürlük, tanınırlık ve fırsat sağlıyor.

Ödüllerin etkisi hakkında açıklama yapan 2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sahibi Frederik Buyckx şunları söyledi: “Yılın Fotoğrafçısı seçilmek bana hayal dahi edemeyeceğim kadar yüksek bilinirlik kazandırdı. Ödül, sadece önümdeki birçok kapıyı açmakla kalmadı, beni kişisel projelerim üzerinde çalışmaya devam etmem için de cesaretlendirdi.”

Değişen fotoğraf ortamı, yeni Profesyonel kategorilerin çıkışını getiriyor
Fotoğrafın değişen kullanım alanları, 2018 Ödülleri’nin Profesyonel yarışmasına eklenen iki yeni kategori ile tanınmış oldu.
Yeni ‘Creative’ (Kreatif) ve ‘Discovery’ (Keşif) kategorilerinin her ikisi de ortamın en ileri düzeylerinde çalışan fotoğrafçıları kucaklayacak şekilde tasarlandı. Bu kategorilerde özellikle orijinallik, deneyleme ve hayal gücünü ödüllendirmeye özen gösterecek olan jüri heyeti, gözden kaçan unsurları keşfetmeyi umuyor. Ödüllerin tüm kategorilerinde, sanatsal yorum ve bütünlük jüri üyeleri açısından kilit unsurlar olarak öne çıkıyor.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri dört yarışmadan oluşuyor:
Professional (Profesyonel) – jürinin değerlendirmeyi portfolyo (5 ile 10 fotoğraf) üzerinden yaptığı 10 kategori
Open (Açık) – 10 kategoride en iyi fotoğraf
Youth (Gençlik) – verilen temaya uygun bir fotoğraf ile katılan 12 ila 19 yaş arası genç fotoğrafçılar
Student Focus (Öğrenci Odağı) – fotoğrafçılık eğitimi görenler için
Yarışma kategorileri ve tanımlarının tam listesi için, http://www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraf projelerine maddi kaynak sağlamak üzere yeni Sony Hibe Programı
Ödüllerin fotoğrafçılara yönelik daha etkili fırsatlar yaratabilmek amacıyla, bu yıldan itibaren Profesyonel ve Öğrenci Odağı yarışmalarına katılanlara yönelik olarak yeni bir hibe programı da hayata geçiriliyor.
Sony, 2018 Profesyonel kategorilerindeki ödül sahipleri arasından seçilen fotoğrafçılara tercih ettikleri fotoğraf projelerinde kullanmaları için her biri 7.000 ABD Doları tutarında çok sayıda hibe sağlayacak.
Ayrıca, Öğrenci Odağı yarışmasında finale kalan fotoğrafçıların her birine de Sony ve Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından belirlenen yeni bir fotoğraf görevinde birlikte çalışmaları için 3.500 ABD Doları hibe sağlanacak.
Sony Hibe programı, 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Profesyonel kategoride ödül kazanan üç isim (Amélie Labourdette, Maroesjka Lavigne ve Nikola Linares) ile gerçekleştirilen başarılı pilot çalışmanın ardından resmen hayata geçirildi. İlk Sony hibeleri, İspanya’da genç matadorların belgelendirilmesi (Linares), İzlanda ve Namibya’nın manzaraları (Lavigne) ve insanoğlunun Tunus çölü üzerindeki etkisinin (Labourdette) de aralarında bulunduğu çok çeşitli projeleri destekledi.
2017 Sony Hibe Programı’ndan kaynak almaya layık görülen isimler hakkında daha detaylı bilgi için, aşağıdaki Editöre Not bölümüne bakabilirsiniz. Seriden fotoğraflara ise press.worldphoto.org adresinden erişilebilir.

Ödüller: Dünya çapında tanınırlık, sergiler ve dijital görüntüleme ekipmanı
Professional (Profesyonel), Open (Açık), Youth (Gençlik) ve Student Focus (Öğrenci Odağı) yarışmaları kategorilerinde ödül kazanan isimlerin her birine Sony’den dijital görüntüleme ekipmanı verilecek.
Ayrıca, Yılın Fotoğrafçısına 25.000 ABD Doları ve Open (Açık) yarışma genel birincisine 5.000 ABD Doları tutarında nakit ödüller de sunulacak.
Tüm kategori birincilerinin yanı sıra ödüllerde finale kalan fotoğrafçıların birçoğunun eserleri, Londra’daki yıllık Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi’nde sergilendikten sonra uluslararası turneye çıkacak. Fotoğraflar aynı zamanda yıllık ödül sahipleri kitabında da yayımlanacak; finale kalan ve ödül alan tüm fotoğrafçılara özel pazarlama ve basın kampanyaları yoluyla global tanınırlık da sağlanacak.

2018 önemli tarihler
4 Aralık 2017 – Student Focus (Öğrenci Odağı) son başvuru tarihi
4 Ocak 2018 – Open (Açık) & Youth (Gençlik) yarışmaları son başvuru tarihi
1 Ocak 2018 – Professional (Profesyonel) yarışmalar son başvuru tarihi
27 Şubat 2018 – Finale kalanların açıklanması
27 Mart 2018 – Open (Açık) ve Ulusal Ödül yarışmalarında ödül sahiplerinin açıklanması
19 Nisan 2018 – Yılın Fotoğrafçısı & Profesyonel kategori ödül sahiplerinin açıklanması
Her türlü bilgi talebi için
Basın departmanı, Dünya Fotoğraf Organizasyonu
+ 44 (0) 20 7886 3043 / press@worldphoto.org

EDİTÖRE NOT
2017 Sony Hibe Programı’ndan yararlananlar – fotoğraflara press.worldphoto.org adresinden ulaşılabilir
Nikolai Linares (d. 1983, Danimarka). “En İyi İkinci” adlı serisi ile 2017 Profesyonel Spor kategorisinde birinci olan Linares, foto muhabiridir. “Erkek Çocukları ve Boğalar” adlı yeni çalışması, İspanya’nın güneyindeki Almeria şehrinde matador olmak için çalışan erkek çocukları ve gençlerin hikayesinin izini sürüyor.
Maroesjka Lavigne (d. 1989, Belçika). Lavigne, halen New York’taki Robert Mann Galeri tarafından temsil edilen bir güzel sanat fotoğrafçısıdır. 2017’de Profesyonel Manzara kategorisinde birincilik ödülünü alan Lavigne’in “Apansız” adlı serisinde, İzlanda ve Namibya’daki toprakların jeolojik ve estetik niteliklerini keşfe çıkıyor.
Amélie Labourdette (d. 1974, Fransa). 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin Profesyonel Mimari kategorisinin birincisi olan Labourdette, görsel sanatçıdır. Tunus çölünde fotoğrafladığı “İnsan İstilasının İzleri” adlı serisi, insanoğlunun işgalinin Gafsa Bölgesi’ndeki madencilik havzasını oluşturan farklı manzaralar üzerindeki etkisini mercek altına alıyor.
Birlikte çalışmak üzere seçilen üç Öğrenci Odağı fotoğrafçısının eserleri, daha sonraki bir tarihte paylaşılacaktır.

2017 YARIŞMA KATEGORİLERİ – kategorilerin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz
Professional (Profesyonel) – Portföy üzerinden değerlendirilecektir.
Open (Açık) – Tek bir fotoğraf üzerinden değerlendirilecektir
Youth (Gençlik) – 12 ila 19 yaşları arasındaki fotoğrafçılar, “Çevrem” teması doğrultusunda çektikleri tek fotoğraf üzerinden değerlendirilecektir
Kategoriler: Mimari / Çağdaş Meseleler / Yaratıcı / Güncel Gelişme & Haberler / Keşif / Manzara / Doğal Dünya & Vahşi Yaşam / Portre / Spor / Natürmort
Kategoriler: Mimari / Kültür / Geliştirilmiş / Hareket / Manzara & Doğa / Portre / Natürmort / Sokak Fotoğrafçılığı / Seyahat / Vahşi Yaşam

Dünya Fotoğraf Organizasyonu Hakkında
Dünya Fotoğraf Organizasyonu, fotoğrafçılık alanındaki girişimlere ev sahipliği yapan global bir platformdur. 180’i aşkın ülkede faaliyet gösteren bir kuruluş olarak, dünyadaki en iyi fotoğraf ve fotoğrafçıları kutlayarak fotoğrafçılık üzerindeki ilgiyi arttırmayı amaçlıyoruz. Hem bireysel fotoğrafçılar hem de dünyanın dört bir yanındaki üst seviye ortaklarımız ile uzun soluklu ilişkiler kurmakla gurur duyuyoruz. Yıl boyunca, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, yıl boyunca çeşitli yerel toplantılar/sohbetler ve Şanghay ve San Francisco gibi noktalarda fotoğrafçılığa adanan PHOTOFAIRS Uluslararası Sanat Fuarları’nın da aralarında bulunduğu birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz.
http://www.worldphoto.org

_________________
Resim

http://instagram.com/cemkivircik

Sony E 10-18 mm F4 OSS (SEL1018)
Sony E 16 mm F2.8 "Pancake" (SEL16F28) + Sony VCL-ECU1
Sony E 35 mm F1.8 OSS (SEL35F18)

Sony FE Carl Zeiss Sonnar T* 55 mm F1.8 ZA (SEL5518Z)
Sony FE 24-240 mm F3.5-6.3 OSS (SEL24240)
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM (SEL2470GM)
Sony FE 85 mm f/1.4 GM (SEL8514GM)

Sony HVL-F43 AM
Godox TT685s
Godox X1-s-TTL


Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules

phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye


Yandex.Metrica