Sistem saati: 01 Arl 2020, 20:07

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 9 ileti ]
Yazar Mesaj
İletiTarih: 12 Nis 2020, 15:04 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Değerli dostlar merhaba. şu karantina günlerinde evde birkaç fotoğraf denemesi yapıyordum. severek kullanıldığım minolta beercan lensim ile de pencereden farklı diyaframlarda çekimler yaptım. bilgisayara attığımda sonuçlar beni şok etti. diyafram kısıldıkça fotoğraf bir önceki seferinden çok daha fazla parlak çıkmakta idi. evde kendime basit bir düzenek yaptım ve kasıtlı olarak denemeler yaptım. öngörümde haklı çıktım. diyafram kısıldıkça fotoğrafın ışık lama oranı artıyor. hatta o kadar artıyor ki fotoğraf kullanılmaz hale geliyor.
oda içinde masa üstü denemesinde aradaki ışık farkının çok olmadığını gördüm. fakat pencereden dışarıyı çektiğimde güneş etkisi ile fotoğraflar nereyse yanıyor düzeyde. bu iki farlı durum ile ilgili aşağıda karşılaştırma fotoğrafları var. lütfen inceleyin.

size sorum şu: benden başka bu lens ile ilgili böyle bir durumla karşılaşan oldumu. ve 2. ise bu neden olabilir.

Eklentiler:
Adsız.jpg [426.75 KiB]
Henüz indirilmedi
minıolta 70210mm f karşılaştırma.jpg [424.84 KiB]
Henüz indirilmedi

Profile bak  

İletiTarih: 12 Nis 2020, 23:23 
Kullanıcı avatarı

daha once benzer bir durum benim de basima gelmisti. sorun lensin diyafram yapraklarinin en acik halde kalip kisilmamasi idi. f/22 gibi bir degere alip foto cekerken lensten iceri bakin. diyafram yapraklari kisiliyor mu?

Fotoğraf Makinelerinin kızılötesi dönüşümlerini yapmaktayım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 12 Nis 2020, 23:29 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

özellikle önüne geçip farklı perde hızlarında baktım diyafram yapraklarına. her seferinde kapandığını gördüm. perde hızına uygun olarak kapanıp açılıyordu. anlam veremedim bu duruma

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Nis 2020, 13:21 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

meselenin ne oduğunu sonunda anladım. saatlerdir kafa yoruyorum. lenslerin arkasında diyafam yapraklarını açıp kapayan pimden kaynaklanıyor. bu pim kapanırken çok hızlı kapanmıyor. sanki eski çevirmeli telefonları çevirip geri bırakırsın da biraz geç gelirdi ya aynen onun gibi geri geç geliyor. Diğer lenslerde çok hızlı. olması gerektiği gibi. ama bu lenste yavaş. yani makinenin perde hızından daha uzun sürede kapanıyor.özellikle de ışıklı ortamlarda. ev ortamında perde hızı da düşük olduğu için nispeten daha yavaş olduğundan yetişebilmiş.

şimdi soru yön değiştirdi. böyle bir durumla karşılaşan ve çözüm bulabilen oldu mu. ?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Nis 2020, 14:21 
Kullanıcı avatarı

aslinda sorun tam da dusundugum yerden kaynakli. diyafram yapraklarinin kapanmasi yerine yaglama yaginin ozelligini yitirmesi gibi görünüyor. ben tamorciye cuzi miktarda yaglama/bakim yaptirarak halletmistim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Nis 2020, 17:22 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

şu irüs düzelsin bakacam bende. gerçi buralarda lens tamircisi de bulunmuyor. izmire yada istanbula gidince halletririm. cavap için teşekkürler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Nis 2020, 23:04 
Kullanıcı avatarı

rica ederim. izmirde tamirci tanidiginiz yoksa yonlendirme yapabilirim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Nis 2020, 00:39 
Kullanıcı avatarı

FatihA yazdı:
meselenin ne oduğunu sonunda anladım. saatlerdir kafa yoruyorum. lenslerin arkasında diyafam yapraklarını açıp kapayan pimden kaynaklanıyor. bu pim kapanırken çok hızlı kapanmıyor. sanki eski çevirmeli telefonları çevirip geri bırakırsın da biraz geç gelirdi ya aynen onun gibi geri geç geliyor. Diğer lenslerde çok hızlı. olması gerektiği gibi. ama bu lenste yavaş. yani makinenin perde hızından daha uzun sürede kapanıyor.özellikle de ışıklı ortamlarda. ev ortamında perde hızı da düşük olduğu için nispeten daha yavaş olduğundan yetişebilmiş.

şimdi soru yön değiştirdi. böyle bir durumla karşılaşan ve çözüm bulabilen oldu mu. ?

diyafram yağlanmıştır. en iyi o lensi bir adet tamron 70 300 ile takas edin. aa bende var tamron isterseniz :) sarayımmı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Nis 2020, 01:27 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

dgncsk yazdı:
FatihA yazdı:

diyafram yağlanmıştır. en iyi o lensi bir adet tamron 70 300 ile takas edin. aa bende var tamron isterseniz :) sarayımmı?

:) :) hocam ben minoltalrla karşılaşalı çok olmadı ama kıymetini anladım. lensimi çok beğeniyorum. kibar teklifinizi reddetmek zorundayım. bi şekilde şu virüs illetinden kurtulunca yaptırmaya çalışacağım.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 9 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama: