Sistem saati: 16 Kas 2019, 03:25

Yeni bir konu gönderCevap gönder 13 sayfadan 1. sayfa   [ 188 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sonraki
Yazar Mesaj
İletiTarih: 08 Mar 2017, 22:47 
Kullanıcı avatarı

Merhaba abiler ablalar, sizlere makroya olan sevdamdan ve mikroskop lensi ile makro çekim yapmak için başımdan geçenleri, bu dünyaya yabancı birisi olarak edindiğim tecrübeleri anlatmak istiyorum ve sonrasında çektiğim fotoğrafları yine bu başlık altından paylaşmaya devam edeceğim. Keyif almanız dileğiyle =)

Aslında herşey orta okul yıllarımda başladı diyebilirim, ansiklopedi veya fen dersi kitaplarında böceklerin fotoğraflarını görmemle ve ağzı, yüzü, gözü varmış diye tepki vermemle başladı herhalde. Ve birazda merak…

Ve aradan zaman geçti yıllar sular, seller gibi akıp geçti, öncelikle photoshop, arkasından fotoğraf makinesi, lensler falan derken anca neyin ne olduğunu anlamaya başladım. Çok yakın, detaylı bir şekilde makro fotoğraf çekmek istiyordum. Ama neyi alıcağımı bilmiyor, nerden, nasıl, neyle başlayacaktım?… bu dünyanın resmen yabancısıydım.

Ağustos 2016da ff body e geçme kararı aldım ve sony a99 m2 çıkma haberiyle, sony a99 fiyatları baya bi ucuzlamıştı.. a99 sahipleri hemen elinden çıkarıp yenisini almak istediler. Neyse sonra ekim 2016 da iyi bir fiyata minolta 50mm 2,8, tokina 20-35 ve minolta 35-105 lensleriyle ikinci el olarak aldım. Ve minolta 50mm lensin kalitesi, netliği o kadar iyiydiyki yaşına göre muhteşemdi, neredeyse sadece birkaç ay boyunca sadece o lensi kullandım ve yine o lensi kullanmaya devam ederken iş yerinde mola vermiş, bahçede gezinirken bir örümcek gördüm ölmüş ve ters yatmış bir şekilde, Onu bitmekte olan sigara paketimin içine dikkatli bir şekilde koydum ve akşam eve geldiğimde ise çekmek için hazırlıklara başladım. Tripodumu kurdum, evimin ve iş yerimin bahçesinden yaprak, odun, çer çöp falan buldum ve örümceği cımbız sayesinde dikkatlice dalın üzerine bıraktım. İlk makro çekimim böyle.. ve o fotoğraflar

Resim

Resim

Sonra instagram da gezinirken yabancı bir profilde sinek fotoğrafı gördüm ve sineğin gözleri tam olarak net ve detaylı , büyük bir şekilde gözüküyordu, sonra dedimki bu herifler bunu nasıl çekiyor abi!(canon mp-e-65 lensiyle çekiyorlarmış!) Biraz araştırma taraştırma zaman hızlıca geçmiş, onlarca yeni sekme açılmış derken close up filtre almakta karar kılmıştım. sonra biraz daha araştırma derken en son karşıma raynox dcr 250 çıktı.

Ve makrodünyası.com! beni benden alan site bu idi. Bu site ile birden hayata bakış açım değişti resmen =) ne böcekler, ne yaratıklar, aman yarabbi bunlar nasıl renkler! ve Güray abinin yazıları başta olmak üzere sıkı bir şekilde takip ettim, ev ödevi yapar gibi her gün işten çıkıp eve geldiğimde bilgisayarımı açıp blogdan veya forumdan yeni yeni terimler, teknikler ve bol bol bilgiler öğreniyordum.. (hala da öğrenmeye devam ediyorum, hemen hepsini okudum belki ama insan unutuyor ve tekrar tekrar açıp okuyorum bazen) ama ev ödevinden farkı bıkmadan, usanmadan yapıyordum.. halbuki çalışkan bir öğrenci değildim :/

Ve raynox msn 202 4x almaya karar verdim.. sıfırları 450-500 lira ve bazı uyanık sitelerde 600 liraya kadar satıyorlardı. Bana göre pahalıydı ve ikinci el bakmam lazımdı. Sahibinden.com da bi abiyle anlaştık adam almış, kullanamamış satmaya karar vermiş.. ve 250 liraya sahibinden.com un GET avantajıyla aldım

ve sonra karşıma bi engel çıktı! Işık sorunu! Ve elimdeki YN 460 flaşı denedim. Işık bazen çok patlıyor bazense yetersiz kalıyor gibi oluyor istediğim kadrajı alamıyor ve sonuç çöpe giden bir sürü fotoğraf… Sonra her ne kadar sitede halka(ring ) flaş almayın konusunu okuduysam da şeytan dürttü ve aldım. Aslında iyiydi modele ışığı istediğim oranda verebiliyordum. Ama bir sorun vardı raynox msn 202 minolta 50mm lense takılı iken ring flaş bir türlü lense takılmıyordu. Aynı şekilde ring flaş takılırken raynok da takılmıyordu, bir birlerine engel oluyorlardı sürekli. Bende geri gönderdim satıcıya, iade sebebine ise raynox lense uymuyor diye yazmıştım :D allahtan sitenin güvencesi vardı ki ürünü kolay bir şekilde gönderip, parayı geri almıştım. Her ne kadar satıcı parayı geri göndermek istemesede. Hem suçlu hem güçlü durumuna düşmüş, satıcıyı bir de dolandırıcıkla suçlamıştım :D

Sonra sabit ışık kullanmaya karar verdim. En iyi örneği ise Güray Hoca’nın çektiği fotoğraflardı. Ve sabit ışık kullanımında ışık bi garip, acayip geldi.. bazen çok, bazen de az geliyordu. Ama genellikle çok geliyor, modelde patlama yapıyordu. Önce peçeteye falan sardım ışığı olmadı. Kaç kat yaptım hatırlamıyorum ama baya bi kalın olduğu kesin elimdeki resim kağıtlarıyla denedim olmadı. A4 kağıt ile denedim yine olmadı. Yoğurt kabı denedim yine olmadı. Yoğurt kabının üzerinde mavi yeşil desenler vardı modelin bi tarafı yeşil, diğer tarafı mavi gözüküyordu. Zaten alışkın değilim böcekleri yakından görmeye ve bir de mavi yeşil renklere bürününce gerçekten başka bir gezegenden gelmiş gibiydiler.. sonra ışığı engelleyecek birşeyler ararken PLEKSİ terimi karşıma çıktı. Hemen ertesi günü reklamcı mahir abinin yolunu tuttum iki adet 10mm çapında yuvarlak olarak lazer kesimle kesiverdi sağolsun :D ve ışık sorunu ortadan kalktı! Ohh bee. Böyle böyle günlerim minolta 50mm ve raynox 202 ile geçiyor. Bir yandan ölü veya canlı böcek arıyor, diğer yandan da körük, ray ve mikroskop lensi arıyordum. ve karşıma “Focus Stacking” denilen bi terim çıktı. Bu ne? Ne işe yarıyor? Derken alan derinliğini değiştirip net olan yerleri almakmış tüm mesele. İlk başlarda 50mm + raynox msn 202 ile en fazla 15 fotoğraf ile Adobe Photoshop CC de focus stacking yapıyor ve bu halde bile bilgisayarım can çekişiyordu.. sonra Zerene Stacker ı keşfetmekle focus stacking işlemi daha da keyifli olmaya başlamıştı. Ve 2-3 hafta böyle devam ederken bir yandanda körük + mikroskop lensi ve mikrometreli ray araştırmaya devam ediyor. Ve ilk olarak Bülent abinin yardımıyla forum sayesinde lomo 3,7 ve lomo 8x mikroskop lenslerini almakla başladım. Sonra uzun bir araştırmayla ve güray abinin de onayıyla Pentax marka bir körük aldım. Murat Öztürk’ten ise mikrometreli rayı.. ve gerçekten çok iyi bir ray açıkcası, tekrar teşekkürler Murat =) bunları böyle aldım falan diyorum ama ortalama 3 aya yakın zamanda bulabildim hepsini. Ne günlerdi… Ve mikroskop lenslerini körüğe bağlayacak adaptörleri falan hiç birini bilmiyordum hepsinde sağolsun Güray hoca yardımcı oldu. Sonra karşıma yine bi engel daha çıktı. !! pentax marka körüğü sony a mount body de kullanmak için gerekli olan adaptör yani PK to MA merceksiz adaptör.. işte o adaptör!

Resim

Lanet olası adaptör hiçbir yerde bulunmadı. Aliexpressde mercekli olanları var.mercekli olanlar ff body de vinyet yapabilme ihtimali olduğu için almadım. Merceksiz var aslında ama satıcı Türkiyeye göndermiyor, alibaba.com da ise en az 50 tane almalısın dediler. Yine bir hayal kırıklığı ile bitmiş mail macerası.. sonra ebayda buldum ama o da paypal ile ödemeyi kabul ediyordu. Sonra Fransada yaşayan kuzene rica ettim sağolsun adrese, benim adresi yazdı ve aldı. siparişi 15 aralık 2016da verdik ve ürün en geç 18 ocak 2017 de elinize geçecek dedi. Bekledim, bekledim, bekledim, 19 ocak oldu satıcıya mesaj gönderdim ürün gelmedi diye. Ve yüzsüz herif bana kaybolmuştur, isterseniz tekrar gönderebilir veya da paranızı iade edebilirim dedi. Tabi ki para iadesi istedim, tekrar güvenemezdim. Bu yurt dışından gelen ürünlerin 1 ay gibi zaman alması çok kötü, hele ki birde benim gibi sabırsız birisi için tam bir işkence… sonra farklı farklı siteler gezdim, ürünü buluyorum ama Türkiyeye göndermiyorlar, artık ne varsa bizim ülkede veya ne yoksa…

Bir gece karşımda makinem elimde körük aval aval bakınırken, tüm çareler tükenmişken bir fikir geldi. Acaba a mount bi lensin bayonetini söküp, körüğe takabilir miydim? Ve araştırmaya başladım. Kime sorduysam olur, mantıklı dedi. Ama tabi ki riskleride vardı. Örneğin en basiti makine sağlam bağlanmaz ise körüğe, yere düşebilirdi! Gerekirse silikonla bile yapıştırır kullanırdım. Ve arızalı bir lens bulmak için araştırmalara başladım en ucuzu 150 lira idi. Ve sonra alfakulupde bi abi elinde kullanmadığı a mount 35-70 lens olduğunu ama arızalı değil gayet çalışır durumda olduğunu ve 70 liraya verebileceğini söyledi.tam anlamıyla Havada kaptım diyebilirim! Ve ptt kargo ile gönderdi. 3 gün sonra saat 16:45 gibi aradılar ve kargonuz var birazdan mesai biticek ve en erken pazartesi getirebiliriz dediler, sağolsun ptt görevlisi Bayram abi aliexpressden aldıklarım sayesinde her hafta kargo getirince tanıyor, sayıyor, nazım geçiyordu kendisine :D gereksiz yere neden 2 gün daha bekleyeyim düşüncesiyle yakında olduğumu ve işimin olmadığını yarım saate gelip alabileceğimi söyledim ve almaya gittim. Bayram abi 3 tane kargo geldi senin adına biraz önce deyip kargoları dizdi önüme, şaşırmıştım ben 1 tane beklerken 3 tane kargo çıktı karşıma. Hepsi bugün mü geldi dediğimde ise evet 1 saat önce dedi. İyi dedim kargoları aldım ve açmaya başladım veee aman allahım o da ne! Pk to ma adaptör karşımda!!! Sen dedim Murat bu adaptörü bulamadığın için git lens al, bayonetini söküp körüğe takma düşünseni edin ve kargoyu almaya git ama bir engel dur dedi, körüğü ve lensi kurcalama!!! Vay arkadaş şansa bak :D tabi hemen eve gidip lomoları ve körüğü denemek istiyordum. Ama arkadaşlar bırakmadı ne yazık ki =(

Ve eve gelip de körüğü önce adaptöre, sonra makineye ve övgüleri alan, saygıda kusur edilmeyen Lomo 3,7x mikroskop lensini çok dikkatli ve sevinçli bir halde takmaya başladım. Birisi görse deli sanırdı herhalde. Tamam artık her şey tamamdı. Hemen hızlı bir şekilde iştima yaptım. Body tamam, hazır. Körük hazır. Lomolar hazır. Mikrometreli ray, hazır. Tripod zaten hazır asker.. haydi bismillah deyip kolları sıvadım. Ve ilk çekimler.. Aslında bütün fotoğrafları yazının arasına sıkıştırcaktım ama dikkat dağılmasın diye yapmadım. Bu arada fotoğrafları 1600x1000 olarak ayarlayıp koydum.

Minolta 50mm 2.8 + Raynox MSN 202 4x

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Tamron 90mm 2.8

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Tamron 90mm 2.8 + Raynox MSN 202 4x

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Pentax a bellows + lomo 8x

Resim

Pentax a bellows + lomo 3.7x

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Mikrometreli rayı kullanmak ne kadar sıkıcı olsada, belim yolun başındayken ağrımaya başlasa da çok zevkli bir iş makro. Hele ki evinde oturup müzik eşliğinde çekmek çok iyi.. =)

Henüz yolun başındayım biliyorum ve değerli yorumlarınızı olumlu olumsuz fark etmez, şu 4-5 ayda olan biten ne varsa burda sevgili abiler, ablalar. Ve bu tatlı maceramı bilgi ve tecrübeleriyle, deneyimleriyle bana usanmadan, bıkmadan anlatan, yol gösteren, yardımcı olan makrodunyası sakinleri Güray hoca, Şamil POLAT, Bayram Kuş, Arda Kutlu ve Arslan Uçar’a ve alfakulup sakinlerinden Her türlü soruyu sorduğum ve arasıra bıkıp beni engelleyecek seviyede sorular ile değerli vaktini çaldığım ve kafasını ağrıttığım Deniz hoca’ya ve 35-70 lensi bir nevi hediye amaçlı sevinsin garibim diyerek beni sevindiren Go1 Sinan Bey’e bir kez daha beni özenle dinledikleri, yardımcı oldukları için çok çok teşekkür ediyorum. Çok kafanızı ağrıttım zamanında hakkınızı helal edin değerli insanlar =)

Sony a7II | Sony SEL 50mm 2.8 (makro) | Tokina 20-35 | Minolta 50mm 2,8 (makro) | YN 460 flaş I | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | M.Ö. yapımı mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 00:12 
Kullanıcı avatarı

Sonuna kadar zevkle okudum. Fotoğraflara zaten laf yok. Araştırıcı, öğrenici , inatçı fotoğrafçılara güzel bir örneksin, bu yolda devam .
Selamlar.

Sent from my iPad using Tapatalk

Minolta AF 50mm f1.7 + 70-210 f4.5-5.6
Helios 44M-6 f2 + Exaktar 55mm f1.7 + Auto Revuenon 55mm f1.4
Baattin Minolta 3600 HS D
32Gb SanDisk Extreme Pro + Sony LCS BP3 + Makro Lambası + Çin işi Tripod + M42 Adaptör + MF Makro Tüpü + Zenit TK-2M TC
*** Sony A99 Kaşıntısı Başladı ***
Resim
Teller: TR : 0542 435 28 54 RU : +7 905 265 54 54

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 02:35 
Kullanıcı avatarı

Mustafa Kemal ŞAFAK yazdı:
Sonuna kadar zevkle okudum. Fotoğraflara zaten laf yok. Araştırıcı, öğrenici , inatçı fotoğrafçılara güzel bir örneksin, bu yolda devam .
Selamlar.

Teşekkür ederim hocam =)

Sony a7II | Sony SEL 50mm 2.8 (makro) | Tokina 20-35 | Minolta 50mm 2,8 (makro) | YN 460 flaş I | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | M.Ö. yapımı mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 03:54 
Kullanıcı avatarı

Tuttuğunuzu koparmışsınız. Umarım daha iyi karelerle devam edersiniz. Bir ara şu ışık işini sizinle konuşalım. Bende arasıra makro çekerim. Genelde canlı haşeratlarla uğraşmak benim işim. Portfolyada fotolara bakarsanız yada flickr'da bulursanız görebilirsiniz. Birde bizim eskilerden Arslan Uçar hoca vardı oda size ipucu verebilir macro çekim konusunda

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tamron AF 90mm f/2.8 Di SP A/M
Sony55-300mm F/4.5-5.6
C.Z. 16-80 f3.5-4.5
Kenko Auto Extension Tube
Manfrotto 3051
Mountainsmith Parallax Pro Camera Backpack - 18 x 15 x 11" [/color]
http://www.flickr.com/photos/akarahan/
https://500px.com/a-karahan

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 08:38 
Kullanıcı avatarı

O kadar araştırmışsınız ama Arslan Uçar hocama ulaşamamışsınız :-) kendisi bu çilelerin çoğunu senden önce çekti baya sonra canon mpe65 ve çeşitli ışık sistemleriyle rahata kavuştu ama artık sıkıldı :-)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 09:46 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Murat bu fotoğrafları www.sonyfotograf.com a yüklemeni rica ediyorum acilen :)

ThinkTank Retrospective 7 + Beike BK-777
Apple Thunderbolt 27" Sinema Display Apple Mac Mini MD387TU/A
Apple MacBook Air MJVE2TU/A
Önce hayal edin, Sony ışığı sizin için hapsedecektir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 10:39 
Kullanıcı avatarı

Fotoğraflarınız HARİKA, tebrik ederim! :) :)

Sony A55 SLT Tamron 18-200 || Minolta 50 1.4 || Tamron 17-50 2.8 || Sony 35 1.8 || Tamron 90 2.8 Macro || Sony 55-300 4.5-5.6 || Tamron 60 2.0 Macro || Sony 16-50 2.8 || Sony 16-105 3.5-5.6 || Samyang 85 1.4 || Sigma 10-20 4.0-5.6 || Zeiss Jena Pancolar 50 1.8 M42|| Sigma 50 2.8 DG Macro || Minolta 35-80 4.0-5.6 || Minolta 35-105 3.5-4.5 || Minolta 28 2.8 || Minolta 24 2.8 || Sony 85 2.8 || Kenko 2x TC ** Nikon P300 1.8 Kompakt ** Sony RX100 II 1.8 Kompakt

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 12:12 
Kullanıcı avatarı

Bildiğim kadarıyla arkadaşımız Arslan hocamdan da biraz tavsiyeler aldı. Işık konusunda onun çabalarını , çırpınışlarını, lanet edip neredeyse bu işleri bırakmaya karar vermelerini , ev yapımı ışık sistemlerini gayet iyi hatırlıyoruz. Ben bile makroya hevesli fakat bir türlü maddi - manevi kendimi hazırlayamadığım halde evimde köpük paket servis tabaklarından,çorba kaselerinden , Pringles ve meyve suyu kutularından yapılmış bi dünya ışık sistemim var. Benimkiler hep dahili ve tepe flaşları için, sabit ışık için peçete, aydınger dışında pek bişey kullanmadım.
Doğada makro için en uygunu çok güçlü ring flaşlar ve özel Twin Flaşlar bence. Ben köyde canlı çekimleri için yoğurt kovasının içini folyo kaplayarak da kullandım ama bazen lensin ucu gölge yaptı. Ayakkabı kutusundan ring flaş sistemi var, bu yazın gidersem onu deneyeceğim, malum ben kendin pişir kendin ye ciyim?

32Gb SanDisk Extreme Pro + Sony LCS BP3 + Makro Lambası + Çin işi Tripod + M42 Adaptör + MF Makro Tüpü + Zenit TK-2M TC
Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 12:13 
Kullanıcı avatarı

Uzun yazdım, belki benim sistemlerden ilham alacak olanlar olabilir diye :P

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 17:07 
Kullanıcı avatarı

Konuyu sonuna kadar okudum, Azminizin Sonucunu Çok Çok Fazlasıyla almışsınız bence :)
Fotoğrafları Photoshopta Stacking yaparken sensör lekelerinide temizleyin sadece bir öneri ama göze bile batmıyor mankenler çok güzel
Elinize sağlık

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 21:35 

Fotoğraflar çok güzel ama böceklerden hiç hazetmiyorum fast forwardla anca bakabildim resimlere, yokmu makroyla çekilebilen sempatik birşeyler ?

Elinize sağlık bu arada keşke inceliyebilseydim resimleri.. :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 21:43 

Yazınızı keyifle okudum. Hatta okurken, Arslan Uçar hocam aklıma geldi, zaten sende Arslan Hocayı belirtmişsin yazının sonunda.
Ben de Arslan Hocadan Nanoha 4x-5x lensi almıştım. Işık benim içinde en büyük problemdi. Pek hallettim sayılmaz.
Mikro raya gelince, ben onu bulamadım ve kendime mikrometreden bir aparat yaptım.
viewtopic.php?f=23&t=2166&start=50
Burada fotoğrafı var aparatın. Gülmek yok, imkanlar bu kadar :)
Senin rayın fotosunu görebilir miyim?
Hatta tüm sisteminin fotoğrafını da koyarsan memnun olurum.

Raynox250 var bende ama zevk vermedi.

Uzun zamandır makro çekmiyorum. Eskiden Arslan hocanın gazıyla çalışıyordum.
Çok yorucu bir iş. Stackin ise, iyi bir bilgisayarın yoksa eziyet veriyor.

Benim bir kaç çalışmam aşağıdaki linkte. Buradaki portfolyomdaki bazı fotolar silinmiş. (Niye böyle oluyor Deniz hocam?)
viewtopic.php?f=23&t=2166&start=40

Merakla diğer fotolarını da bekliyor olacağım. Kolay gelsin.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2017, 23:11 
Kullanıcı avatarı

Ahmet KARAHAN yazdı:
Tuttuğunuzu koparmışsınız. Umarım daha iyi karelerle devam edersiniz. Bir ara şu ışık işini sizinle konuşalım. Bende arasıra makro çekerim. Genelde canlı haşeratlarla uğraşmak benim işim. Portfolyada fotolara bakarsanız yada flickr'da bulursanız görebilirsiniz. Birde bizim eskilerden Arslan Uçar hoca vardı oda size ipucu verebilir macro çekim konusunda

Sent from my iPhone using Tapatalk

Öncelikle teşekkür ederim hocam, inşallah daha iyileri gelecek ve açıkcası daha iyilerini görmeyi bende isterim =) Işık konusu gerçekten çok can alıcı bir nokta. Daha tam olarak oturmadı benim kendi sistemimde ama şimdilik en iyi sonucu dediğim gibi pleksi ile aldım. Canlı böcekleri çekebilecek kadar cesur değilim şu an :D flickr'dan takip ettim. Arslan Hoca sağolsun yardım etti ve gün geçtikçe sağolsunlar herkes tecrübesini paylaştı.

Sertaç MAVİŞERİT yazdı:
O kadar araştırmışsınız ama Arslan Uçar hocama ulaşamamışsınız :-) kendisi bu çilelerin çoğunu senden önce çekti baya sonra canon mpe65 ve çeşitli ışık sistemleriyle rahata kavuştu ama artık sıkıldı :-)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arslan Hoca'ma sordum ya sormaz olur muyum hiç sağolsun yardımları oldu =) canon m-pe 65 lensi bende düşünmüştüm bir ara a99 da kullanmak için falan ama o işler öyle adaptörle falan olmuyormuş çok iyi öğrendim :D bu konuda da yine Arslan Hocam ve Güray Dere yardımcı olmuştu. keşke m-pe 65 lensi a99 da kullanabilseydim.. :(

Deniz Mert İÇÖZ yazdı:
Murat bu fotoğrafları http://www.sonyfotograf.com a yüklemeni rica ediyorum acilen :)

Deniz Hocam yüklerim bi ara çok uzun sürüyor :D :D

Sinan yazdı:
Fotoğraflarınız HARİKA, tebrik ederim! :) :)

Teşekkür ederim :)

Mustafa Kemal ŞAFAK yazdı:
Bildiğim kadarıyla arkadaşımız Arslan hocamdan da biraz tavsiyeler aldı. Işık konusunda onun çabalarını , çırpınışlarını, lanet edip neredeyse bu işleri bırakmaya karar vermelerini , ev yapımı ışık sistemlerini gayet iyi hatırlıyoruz. Ben bile makroya hevesli fakat bir türlü maddi - manevi kendimi hazırlayamadığım halde evimde köpük paket servis tabaklarından,çorba kaselerinden , Pringles ve meyve suyu kutularından yapılmış bi dünya ışık sistemim var. Benimkiler hep dahili ve tepe flaşları için, sabit ışık için peçete, aydınger dışında pek bişey kullanmadım.
Doğada makro için en uygunu çok güçlü ring flaşlar ve özel Twin Flaşlar bence. Ben köyde canlı çekimleri için yoğurt kovasının içini folyo kaplayarak da kullandım ama bazen lensin ucu gölge yaptı. Ayakkabı kutusundan ring flaş sistemi var, bu yazın gidersem onu deneyeceğim, malum ben kendin pişir kendin ye ciyim?

Mutlaka bir gün birilerine yardımcı olur tabi hocam. Çünkü ışık konusu o kadar hassas ve lanet bir olay ki. Ben neler neler denemedim.. :D :D aklıma geliyor da alakasız, saçma sapan şeyler denemişim.. Onları yazarsam zaten okurken sıkılırdınız :D O yüzden sıkıcı olmasın diye yazmadım.

Salih AYKUT yazdı:
Konuyu sonuna kadar okudum, Azminizin Sonucunu Çok Çok Fazlasıyla almışsınız bence :)
Fotoğrafları Photoshopta Stacking yaparken sensör lekelerinide temizleyin sadece bir öneri ama göze bile batmıyor mankenler çok güzel
Elinize sağlık

Çok teşekkür ederim hocam, aslında Photoshop'a hakimim 10 yıldır ama fotoğrafı düzenlerken görmüyorum, böyle yayınladıktan sonra falan gözüme gözüme batıyor o sensör lekeleri.. artık düzenlerken gözüm alışıyor da o yüzden mi görmüyorum, yoksa bir başka sebebi ve ya bana garezi mi var anlamadım :D

Güray KORUN yazdı:
Yazınızı keyifle okudum. Hatta okurken, Arslan Uçar hocam aklıma geldi, zaten sende Arslan Hocayı belirtmişsin yazının sonunda.
Ben de Arslan Hocadan Nanoha 4x-5x lensi almıştım. Işık benim içinde en büyük problemdi. Pek hallettim sayılmaz.
Mikro raya gelince, ben onu bulamadım ve kendime mikrometreden bir aparat yaptım.
http://forum.alfakulup.com/viewtopic.ph ... 6&start=50
Burada fotoğrafı var aparatın. Gülmek yok, imkanlar bu kadar :)
Senin rayın fotosunu görebilir miyim?
Hatta tüm sisteminin fotoğrafını da koyarsan memnun olurum.

Raynox250 var bende ama zevk vermedi.

Uzun zamandır makro çekmiyorum. Eskiden Arslan hocanın gazıyla çalışıyordum.
Çok yorucu bir iş. Stackin ise, iyi bir bilgisayarın yoksa eziyet veriyor.

Benim bir kaç çalışmam aşağıdaki linkte. Buradaki portfolyomdaki bazı fotolar silinmiş. (Niye böyle oluyor Deniz hocam?)
http://forum.alfakulup.com/viewtopic.ph ... 6&start=40

Merakla diğer fotolarını da bekliyor olacağım. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim hocam =) ben mikrometreli rayı makrodünyası.com da Murat Öztürk adında bir arkadaş vardı, ondan almıştım. hatta kendisi mikrometreli rayı satıyor. isterseniz size de alalım bir tane hocam, focus stacking işlemini gerçekten iyi yapıyor. bende ray yokken modeli çalı çırpıya koymadan önce bir kutu gibi birşeyin üzerine koyup onunla milim milim artık yapabildiğim kadarıyla haraket ettirerel yapıyordum. ray gelince Allah razı olsun dedim :D bu arada sizin aparatınız çok iyi :D :D en yakın zamanda rayın ve sistemimin ayrıntılı bir şekilde fotoğrafını çekip yüklerim hocam. Raynox dcr 250 hiç kullanmadım. yazımda da bahsettiğim gibi direk msn 202 ile başladım. Ama raynox 250 ile çok iyi işler çıkaran arkadaşlar var. flick da görmüştüm.. Portfolyonuza baktım güzel fotoğraflarınız var gerçekten =)

notsniw yazdı:
Fotoğraflar çok güzel ama böceklerden hiç hazetmiyorum fast forwardla anca bakabildim resimlere, yokmu makroyla çekilebilen sempatik birşeyler ?

Elinize sağlık bu arada keşke inceliyebilseydim resimleri.. :)

Teşekkür ederim hocam, tabi herkes böcek sevcek diye bir durum yok. Sağlık olsun =) bende yılandan tiksiniyorum :D o yüzden nerde bir yılan fotoğrafı veya video su görsem ordan koşa koşa uzaklaşırım :D :D hele ki birde gerçeğini görsem bilmiyorum ne yaparım (topukla Murat!!)

Bu arada hocam bu fotoğraf da size gelsin madem ki böceklerden haz etmiyorsunuz =) makro sadece böceklerden ibaret değil sonuçta. ben sadece yüzlerini, gözlerini, tüylerini merak ettiğim için başladım :D

Ağaç yosunu

Sony a99 + Pentax a bellows + Lomo 3.7x + Mikrometreli ray + 2 sabit ışık + Q999 tripod ( 58 Fotoğraf ile Zerene Stacker'da Pmax modunda birleştirilip, Adobe Photoshop CC'de düzenlenmiştir)

Resim

yosunun bulunduğu dal parçası

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2017, 11:06 
Kullanıcı avatarı

Çok başarılı tebrikler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2017, 11:44 
Kullanıcı avatarı

Photojective yazdı:
Çok başarılı tebrikler.

Teşekkür ederim hocam =)

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 13 sayfadan 1. sayfa   [ 188 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz