Sistem saati: 19 Kas 2019, 01:44

Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 23 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
İletiTarih: 05 Haz 2014, 20:38 
Kullanıcı avatarı

Yarışmalarımız tekrar başlamalı diye düşünüyorum. Çok ara verdik. Ne dersiniz???

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Haz 2014, 21:51 
Kullanıcı avatarı

Katılıyorum Arslan hocam. aramıza yeni arkadaşlar geldi, bir çok kişi kendini daha da geliştirdi. artık yarışmalar çok daha çekişmeli olur bence.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Haz 2014, 22:12 

Ne yarışması yahu ?

Bunlar hep tapatalk yüzünden...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Haz 2014, 22:24 
Kullanıcı avatarı

Gecmiste forumda fotograf yarismalari duzenlenmisti Serdar. Baya guzel oluyordu.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Haz 2014, 22:30 

Hee :)) o zaman birinci belli abi , ikinci kim ?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Haz 2014, 04:40 
Kullanıcı avatarı

Birazuye yazdı:
Hee :)) o zaman birinci belli abi , ikinci kim ?

:lol: :lol:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Haz 2014, 13:04 

Bencede yeniden başlamalı ilk hali ile. son düzenlemeler katılımı epeyce düşürdü
Bokeh yarışmasında iddalıydım ama dereceye bile girememiştim ne günlerdi be :)

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Haz 2014, 16:34 
Juri / Yönetici
Kullanıcı avatarı

Yarışmalara devam ediyoruz

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Haz 2014, 16:51 
Evet yarışmalarımız tekrar başlamalı. Ancak yarışma formatında değişikliğin mutlak olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin birden fazla tekniğin bir arada sunulduğu katılımcıya ve Alphatürk arşivindeki görsel kalitesini yükseltecek bir format hayata geçirilmeli. Hazır konu açılmışken Alphatürk ve sonyfotoğraf.com un akibetinin ülkemizde faliyet gösteren fotoğraf sitelerine benzemeye başladığını belirtmek isterim. Öyleki aile albümünde yer alması gereken anı fotoğraflarından tutun bir birinin tekrarı niteliğinde olan onlarca kedi fotoğrafına varana dek görsel kalitesini olumsuz etkileyen bir çok fotoğraf mevcut bu olumsuzlukların üzerine yarışma için yüklenecek fotoğrafları düşününce eyvah sonyfotoğraf.com demeden edemiyorum...

Sayfa başı

İletiTarih: 07 Haz 2014, 17:14 
Kullanıcı avatarı

Hakan abimin soylediklerine katiliyorum. Ben fotograflarimi genelde pek ayirmadan flickr'da depoluyorum ancak sony fotografa secerek yukleyecegim. Boylelikle hem daha guzel bir portfolyom olur ve dolayisi ile daha az yer kaplayip sunuculari mesgul etmem. Gereksiz yere yuklenen fotolar sonyfotograf.com'a zarar verir bence.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Haz 2014, 23:29 
Sertaç Alphatürk üyesi tüm arkadaşların senin gibi düşündüğünü düşünmek istiyorum... Yoksa senin benim düşünmemizle bir sonuca varamayız. Umarım her geçen gün görsel kalitesi düşen forum ve sonyfotoğraf.com için el birliği ile bir çözüm bulunur....

Sayfa başı

İletiTarih: 08 Haz 2014, 00:01 

Foruma fotograf yuklemenin amaci yapici elestiri ve bu dogrultuda gelistirici geri donus almak oldugu kanisindayim.bir kisi forumda bir fotograf paylasmissa cektigi fotografin guzel ve paylasmaya deger olduguna olan inanci oldugunu dusunuyorum.fotograflari begenirsiniz veya begenmezsiniz elestiri hakki herkesin vardir bir noktaya kadar.gorsel kalitesi dusuk fotograf tanimini hickimsenin haketmedigini ve bu sozu soylemeye de kimsenin hakki olmadigini dusunuyorum.

GT-P5210 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

http://www.flickr.com/photos/99489400@N07/

Sony SLT A99V,Sony SAL-1635Z,Sony SAL-50f14Z,Sony SAL-70200G

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Haz 2014, 00:03 

Sahsim adina bu an itibariyle bu forumda fotograf paylasmamin da dogru olmadigini kanisindayim.

http://www.flickr.com/photos/99489400@N07/

Sony SLT A99V,Sony SAL-1635Z,Sony SAL-50f14Z,Sony SAL-70200G

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Haz 2014, 01:54 
Esperi yazdı:
Foruma fotograf yuklemenin amaci yapici elestiri ve bu dogrultuda gelistirici geri donus almak oldugu kanisindayim.bir kisi forumda bir fotograf paylasmissa cektigi fotografin guzel ve paylasmaya deger olduguna olan inanci oldugunu dusunuyorum.fotograflari begenirsiniz veya begenmezsiniz elestiri hakki herkesin vardir bir noktaya kadar.gorsel kalitesi dusuk fotograf tanimini hickimsenin haketmedigini ve bu sozu soylemeye de kimsenin hakki olmadigini dusunuyorum.

Mutlakaki foruma fotoğraf yüklemenin amacı yapıcı eleştiri yapmak-yapabilmektir. Peki yapıcı eleştiri dediğiniz şey ''eline sağlık, çok güzel olmuş, müthiş vs'' kelimelerdenmi ibaret. Buyrun alphatürk porfolyo sayfalarından iki tanesine girin A üyesinin çekmiş olduğu gerçek anlamda başarılı bir çalışmaya yapılan eleştirilerde ''eline sağlık, çok güzel olmuş, müthiş vs'' gibi sözlerden ibaret B üyesinin çekmiş olduğu vasatın altındaki fotoğrafa yapılan eleştirilerde ''eline sağlık, çok güzel olmuş, müthiş vs'' gibi sözlerden ibaret. Hal böyle iken ortada bir sorun var demek ki. Bende bu sorunu dile getirmeye çalıştım. Ama yazılan bir yorumun içeriğinin algılanamadığı bir ortamda bazı olumsuzlukları ifade etmek işe yaramıyormuş demek ki neyse boş verin kafayı takmaya değmez, size kolay gelsin.

Sayfa başı

İletiTarih: 08 Haz 2014, 02:31 

forumda fotoğraf paylaşma ve eleştiri konusundaki bu küçük tartışmada iki taraf da haklı. aslında birbirine zıt şeyler de söylenmediğinden "iki taraf" demek bile saçma. herkesin derdi yapıcı geri dönüşlerle daha iyiye ulaşmak, gelişmek.

kendi adıma, beğendiğim bir fotoğrafa beğendim güzel olmuş diyorum ancak benim için ekstra bir güzelliği olmayan fotoğraflara hiç yorum yapmıyorum. bunun kendimce sebebi de temel olarak kişiyi bayağıda bayağılığı aramak (veya çirkinde çirkinliği aramak) yerine güzelde güzelliği aramaya yöneltmek. güzel bir karenin özelliği nedir? kompozisyon, ışık, alan derinliği, bokeh, renkler, kontrast, hdr vs vs... zaten bu tip etkenler de yorumlarda kimi zaman belirtilmiyor kimi zaman belirtiliyor, ama az çok fotoğraf işini bilen birine uzun uzun "evet alan derinliği başarılı, ışık güzel" diye ayrıntılı yorum yapmak tuhaf geliyor bana. burada hepiniz benden daha tecrübeli daha yeteneklisiniz en azından ben kendimce utanıyorum böyle ayrıntılı yorumlamaktan :)

bir fotoğrafa güzel denmişse fotoğrafın sahibi dönüp oradaki güzel olan şeyi tekrar tekrar sorguluyor kendi içinde, şusunu ne güzel ayarlamışım, busunu ne de iyi yapmışım falan. bu insanı mutlu eden bir şey, hepimiz biliyoruz. hepimizin bildiği diğer şey de aslında ne kadar iyi niyetli olsa da olumsuz geri dönüşler ve beğenilmemek insanı üzüyor, yaralıyor. beğenilmek ne kadar kamçılıyorsa beğenilmemek de bir o kadar hevesini kırıyor insanın.

velhasıl, hepimiz iyi olduğuna başarılı olduğuna inandığımız çalışmalarımızı paylaşıyoruz, kaldı ki daha önceleri de böyle bir tartışmada söylemiştim, "kişisel portfolyo" alanlarına bence müdahale etmek doğru değil. ha bu aile albümüne dönüşme olayı nasıl çözülebilir; başlığa bağlayalım yarışmaları artırarak iddialı kareler çekmeye ve paylaşmaya teşvik edilebilir. forum için belli konseptlerde albümler hazırlanarak yine daha iyi fotoğraflar beklenebilir. yarışma ve andaç albümleri bence çok etkili iki yöntem. diğer taraftan, forumda daha kaliteli fotoğraflar paylaşılsın isteniyorsa yarışma dışı farklı ödül ceza yöntemleri de denenebilir.

şurada kendi yağımızla kavrulan bir forumuz, kimse kimseye kırılıp gücenmesin. kimsenin söylemi art niyetli değil neticede.
bence "güzel olmuş, beğendim" gibi -görece- basit yorumları da esirgemeyelim birbirimizden, maharet iltifata tabidir. :)

HVL-F42AM | Camdiox CPro Nano SMC ND1000 (77mm) | Camdiox CPro Nano SMC Fader ND4-ND1000 (77mm)
мс конвертер к-1 2х

KATA DR-466 DL

http://www.flickr.com/photos/mehmetsaglam/

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 23 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız