Sistem saati: Sal Kas 21, 2017 1:20 pm

Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 14 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
İletiTarih: Sal Ekm 25, 2016 9:07 am 
Kullanıcı avatarı

Konuya nerede en başlayacağımı bilemiyorum. Başlığı olusturuken bile epey düşünmedim değil...

Geçenler de sony a7R ii ye geçme kararı aldım. Bu zor bir karar olsa da a7 nin bu apansız ilerleyişi beni fotoğraf ve video açısından ciddi manada cezbetti.

Sony a7 için Lae4 FF adaptor aldım. Beraberinde minolta 100-300mm, minolta 28-80mm, minolta 50mm macro, tokina 19-35, minolta 16mm, minolta 50mm 1.7, 1.4 apo dgx çarpan, 2 adet pil aldım.

Ekipmanı test etmak için yakın bir arkadaşımdan a7 ii ödünç alıp bir kaç fotoğraf çektim. Yüksek ışık koşullarında herhangi bir sorun yoktu fakat iso 2000 i geçtiğinde flu olan alanlarda inanılmaz bi sulu boya etkisi oluştuğunu farkettim.

Benim gibi makinadan makinaya sıçrayıp sonrada a7 ye geçmek isteyen kullanıcılar olmuştur muhakak... Bilenler bilir Sony nin h7, h9 türevlerinde olduğu gibi 900 iso üzeri oluşan bu sulu boya etkisi, sony nin a7 versiyonunda da var sanırım. ?

Bu garip durumla karşılaşan oldumu yada bu durumu farkedip izlenimlerini paylaşmak isteyip de bir türlü paylaşamayan kullanıcılar varmi merak ediyorum.

Resim
iso 2000
---
Resim
iso 6400
---
Resim
iso 6400
----
Resim
iso2400
---
Resim
iso 6400
LG-H955 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En son a.k.k tarafından, Sal Ekm 25, 2016 1:22 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Ekm 25, 2016 10:28 am 
Kullanıcı avatarı

Bende a7r var, böyle bir şey dikkatimi çekmedi. Gerçi 2000 iso'ya da çıktığımı hatırlamıyorum. H sonu fırsat olursa bende denerim.

Örnek paylaşırsanız sevinirim. Birde bu sorun raw'larda mı, jpeg'lerde mi yoksa her ikisinde de mi var?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Ekm 25, 2016 2:56 pm 
Kullanıcı avatarı

Gürültü önleme(noise reduction) fazlaca devreye girmiş gözüküyor. Bu ayarları kapatıp da denemeler yapabilir misiniz ?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Ekm 26, 2016 1:36 pm 
Kullanıcı avatarı

Şuan için kontrol etme şansım yok fakat noise düzeltme bu kadar bulma yapmaması gerektiği kanaatindeyim.
Elinizde sony a7 türevleri varsa sizlerinde bu kucuk test i yapmanızın faydalı olacağı düşünüyorum.
Yukarı yayınladığım, objektiflerin görüldüğü fotoğraftaki ışık koşullarını (ortalama) baz alarak
ve etrafta bir kaç obje ekleyerek, 2000 ve 6400 iso değerlerinde bir kaç fotoğraf çekmeyi deneyin.
Bakalım benim bahsettiğim sorun sizde de oluyormu...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Ekm 28, 2016 11:00 pm 
Kullanıcı avatarı

kendi imkanlarım dahilinde konuyu daha fazla aydınlatmak için bir çok kullanıcı yorumu okudum. a7 kullanıcılarının genel olarak ortak kanısı ''özellikle alan derinliğinin yüksek olduğu fotoğraflarda ve jpg çıktısında doku oluşturmak isterken, (genel kanı 2000 iso ve sonrası) dokunun düzleştiği'' ifadesini kullanılmış. Benim tabirimle 'sulu boya etkisi' dediğim şeyin tam manasını bu şekilde yorumlamışlar.
Aşağıda gönderdiğim fotoğraf örneğini sizde inceleyin, site linki paylaşabiliyormuyuz bilmiyorum? Den daha önce kullanmış olduğum bir kaç model ile kıyaslama yaparak bu ayrıntıyı yakalamaya çalıştım. Sizlerde kullandığınız farklı bir makine varsa site üzerinden seçip onunla birebir jpg ve raw çıktısını download edip görebilirsiniz. Gölge geçisinde oluşan bu doku düzleşmesinin bu fotoğraf testinde en net görüldüğü kısımı seçiyorum. Not olarak da ekleyebileceğim birkaç şeyden biri 'raw formunda bu düzleşme yok'' İso arttıkça jpg çıktısında du düzleşme etkisi yada düzleşme çabası daha artıyor...

Resim

https://www.dpreview.com/reviews/canon- ... -mark-ii/6

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Ekm 29, 2016 1:00 am 
Yönetici
Kullanıcı avatarı

Jpeg için bence normal bir sonuç. Jpeg olarak sıkıştırırken makine ayrıca denoise uyguluyor. Bunu yaparken de bahsettiğiniz sulu boya efekti oluşuyor. Makinenin Raw da böyle bir müdahale edeceğini sanmıyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt Ekm 29, 2016 8:23 am 
Kullanıcı avatarı

Bencede jpeg çıktısında bu sonuç normal. Gökçe'nin dediği gibi makina jpeg çıktısında denoise uyguluyor ve bu detay kaybına sebep oluyor.

Jpeg çıktılarda denoise uygulamasını tüm marka ve model makinalar yapar. Tabi bazıları daha az detay kaybıyla yapar bazıları daha çok detay kaybıyla. Genelde çoğu makinaların menüsünde jpeg çıktılarında noise temizleme seviyesini belirlemek için bir yer olur ve oradan noise temizlemeyi kapalı, orta yüksek gibi seviyelerde ayarlarsın. Tabi bazı makinalarda bunu kapatsanda yinede az miktarda denoise uygular.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 01, 2016 2:14 am 
Kullanıcı avatarı

Makinenin oluşturduğu JPG çıktısı ile RAW formu çıktısı arasında dağlar kadar fark olduğunu gördüm. Photoshop aracılığı ile raw formunda fotoğraf çıktılarını Imagenomic noise giderme plugin ile (içerisinde hazır bulunan Landscape nois girderme ayarını seçip) düzeltme uyguladım. Sonuçları görünce hayretler içerisinde kaldım desem yeridir...

Sırasıyla;
Fujifilm X-e2
Sony A7R
Sony A7RII
Canon 1DX mk ii

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Kas 01, 2016 6:39 am 
Kullanıcı avatarı

Bu sonuçlara telefondan değilde bilgisayardan bakmak istiyorum o yüzden şimdi bir şey yazmayayım ancak bir nokta var fujifilm'lerin iso değerleri çok farklıdır.
Yıllarca severek fuji kullandım marka ile sıkıntım yok ancak örnek vermek gerekirse diyafram ve enstantaneyi canon sony ve fuji de sabit tuttuğumuzda aynı ışıkta aynı kareyi sony ve canon 800 iso'da çekerse fuji 1600 iso'da çeker. Zaten fujilerde raw çekerken iso 200'den başlar. Bir çok insan fujinin çok iyi iso performansı olduğunu düşünür. Mesela sizin değerlendirmenizde aslında fuji ile 3200 iso ile çekmeniz lazım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Kas 02, 2016 7:35 pm 
Kullanıcı avatarı

bu konuya bir de lens faktörünü eklemek lazım. eğer prime bi lens ile fotoğrafı çektiyseniz iso yüksek olsa bile daha keskin ve daha net görüntü alırsınız. sıradan değişken diyafram değerli bir lens ile iso küçük değerde olsda bile kumlanma oluşabilir. tabi buna doğru orantılı olarak ışık yeterliliğini de eklemek lazım gelir. manual modda yetersiz ışıkla pozlanan fotoğraflarda da kumlanma oluşabilir.
diyeceğim o ki makinenin iso performansını test ederken aynı nesneyi aynı ışık ortamında ve mümkünse aynı ayarda lens ile demek lazım. ve bu iş de malesef çok kolay değildir. bu yorumu marka ve makine gözetmeksizin yapıyorum; keza herhangi bir fanatikliğim yok.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 14 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz