Sistem saati: Cmt Haz 24, 2017 6:45 am

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 9 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Açık Çağrı
İletiTarih: Cum May 26, 2017 12:07 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Her ne kadar adımız Alfa diye başlasa da, sadece tek bir markaya değil, diğer markaları kullanan tüm kullanıcılara açık bir platform olan Alfa Kulüp kurulduğu 2012 yılından beri amatör fotoğrafçılığı desteklemekte, Türkiye’deki fotoğrafçılığın bir adım daha öne gidebilmesi için her türlü çalışmayı yürütmektedir.
Emeğin olduğu yerde acımasızca sömürünün de olması ve son yaşanan Erbaa belediyesi yarışma skandalı bizleri bu çağrıyı yapmaya zorunlu kılmıştır. Çekilen her karenin, işlenen her fotoğrafın kısaca fotoğraf için harcanan her saniyenin bedeli maddiyat ile kesinlikle ölçülemez. Düzenlenen yarışmalar, katılan her fotoğrafçı için bundan sonraki yarışmalara bir hazırlık, bir gelişim sürecidir. Bu süreci fotoğrafla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişiler tarafından baltalanması fotoğrafçı yetişmesi ve fotoğrafçılığın gelişmesi adına vurulan en büyük darbedir. Daha da vahimi Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu gözetimi ve denetimi altında yapılan bir yarışma sonucu çıkan tartışmalara şu güne kadar bir aksiyon göstermemiş olmasıdır.
Başta TFSF olmak üzere, fotoğraf sanatçısı büyüklerimiz, derneklerimiz, hukukçular ve fotoğrafçılığa gönül vermiş kişiler tarafından kurulacak bir komite ile yaşanan bu üzücü olayın değerlendirilmesi, yarışma şartname ve düzenleyici kurumun yükümlükleri tekrar gözden geçirilerek düzenlenmesi amatör fotoğrafçılığın gelişimi için faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Yeni bir Erbaa Belediyesi benzeri skandalının yaşanmaması için parmağı deklanşörde olan herkesi çağrımıza kulak vermeye ve desteklemeye davet ediyorum.

Deniz Mert İÇÖZ
Alfa Kulüp Yöneticisi

http://www.studyosony.com

Resim A7R Mark2 + SEL-1635F4 Z + SEL-55F18 Z

ThinkTank Retrospective 7 + Beike BK-777
Apple Thunderbolt 27" Sinema Display Apple Mac Mini MD387TU/A
Apple MacBook Air MJVE2TU/A
Önce hayal edin, Sony ışığı sizin için hapsedecektir.

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Açık Çağrı
İletiTarih: Cum May 26, 2017 1:18 pm 
Kullanıcı avatarı

Kabahat Erbaa Belediyesinin değil, onun bu şekilde davranmasına olanak sağlayan yarışma şartnamesini kabul eden ve bu şartlardaki bir yarışmayı "TFSF onaylı yarışma" olarak ilan eden TFSF'nin.

Erbaa Belediyesi Türkiye Futbol Federasyonuna başvurup TFF destekli futbol turnuvası düzenlemek istiyorum deseydi, turnuvanın maçlarının hakemi Erbaa Belediye başkanı yardımcısı ile Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olabilir miydi? TFSF destekli fotoğraf yarışmasında ise onlar jüri oluyor maalesef, çünkü TFSF "para ödülü vaad ettiğiniz ve benim de onayımı istediğiniz bir yarışmanın jürisi siz olamazsınız, bu işi hem jüri hem ödülleri belirleyecek kişi olacak kadar iyi biliyorsanız, o zaman beni karıştırmadan kendi kendinize yapın" demiyor.

Fotoğraf yarışması düzenleyen kurum ve kuruluşlar yıllardır TFSF'yi ve muhtelif fotoğraf derneklerini kendi çıkarları için kullanıyor ve TFSF buna Türkiye'de fotoğraf yarışması sayısını arttırıyorum gerekçesiyle aldırmıyor.

Aslında farklı yönüyle patlak veren fotoğraf yarışmaları skandalının daha çok irdelenmesi ve tartışılması gereken bir yönü var, o da bu yarışmaların neredeyse tamamında "sergiye layık görüldü" unvanı verilen onlarca fotoğrafın (yarışma başına ortalama 30-50 arası), sadece 100-200-TL gibi bir bedel ödenerek tüm yayın ve hukuki kullanım haklarının yarışmayı düzenleyen kuruma geçmesi ve şartnamelere yazılan bu maddelere de TFSF'nin hiçbir müdahalede bulunmaması.

TFSF'yi iğneyi bu şekilde batırdıktan sonra, kendimize de çuvaldızı batıralım: Yarışma şartnamelerini çoğumuz okumuyoruz bile ve emek verdiğimiz fotoğraflarımızın tüm haklarını bu şekilde birkaç yüzliraya yarışmayı düzenleyen kuruma teslim ettiğimizi farketmeden bu yarışmalara katılmaya devam ediyoruz. Fotoğrafa gönül verenler, fotoğrafların yayın haklarını alan yarışmalara fotoğraf göndermese, TFSF'nin kayıtsızlığı da sorun olmaktan çıkar, yarışma düzenleyicileri fotoğraf istiyorlarsa bu şartnameleri tekrar gözden geçirmek zorunda kalır.

Bizler Erbaa Belediye başkan yardımcısı bizim fotoğrafı beğendiği zaman tatmin olacak şekilde bu yarışmalara fotoğraf gönderiyorsak, Erbaa Belediye Başkan yardımcısı da "bunlar ne, hiçbirini beğenmedim!" dediği zaman da bu kadar kızmamamız gerek diye düşünüyorum.

Sony A55 SLT Tamron 18-200 || Minolta 50 1.4 || Tamron 17-50 2.8 || Sony 35 1.8 || Tamron 90 2.8 Macro || Sony 55-300 4.5-5.6 || Tamron 60 2.0 Macro || Sony 16-50 2.8 || Sony 16-105 3.5-5.6 || Samyang 85 1.4 || Sigma 10-20 4.0-5.6 || Zeiss Jena Pancolar 50 1.8 M42|| Sigma 50 2.8 DG Macro || Minolta 35-80 4.0-5.6 || Minolta 35-105 3.5-4.5 || Minolta 28 2.8 || Minolta 24 2.8 || Sony 85 2.8 || Kenko 2x TC ** Nikon P300 1.8 Kompakt ** Sony RX100 II 1.8 Kompakt

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum May 26, 2017 2:27 pm 
Kullanıcı avatarı

işte bu yüzden özellikle belediyelerin düzenlediği yarışmalara katılmıyorum.

ve Sinan abimin belirttiği gibi en büyük suç TFSF'de. Zira kendileri yarışma için parayı alıp, onayı verip başka hiç bir boka karışmamaktadır.

TFSF'nin en büyük yanlışlarından bir diğeri de fotoğraf sanatçısı olmayan kişilerin jüri olmasına izin vermesidir. Bu durum sadece bu yarışmada yaşanmadı daha önce bir çok yarışmada belediye personeli veya şirket yöneticisi/genel müdürü/personeli gibi kişilerin adı jüriler arasına yazıldı.

Diğer yandan jüri olan fotoğraf sanatçılarının da bazıları suçlu kimisi sadece ismini pazarlıyor çünkü. Yarışma jürisi olduğu için parasını alıp sonrasında fotoğraf seçimlerine katılmıyorlar mesela.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum May 26, 2017 3:00 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kısaca nerden tutulursa tutulsun elde kalıyor. Köklü bir değişiklik şart..

http://www.studyosony.com

Resim A7R Mark2 + SEL-1635F4 Z + SEL-55F18 Z

ThinkTank Retrospective 7 + Beike BK-777
Apple Thunderbolt 27" Sinema Display Apple Mac Mini MD387TU/A
Apple MacBook Air MJVE2TU/A
Önce hayal edin, Sony ışığı sizin için hapsedecektir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum May 26, 2017 5:26 pm 
Kullanıcı avatarı

kesinlikle öyle

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum May 26, 2017 5:50 pm 
Kullanıcı avatarı

konuyu bilmeyenler için kısaca anlatmanız mümkünmü

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cmt May 27, 2017 7:37 pm 
Kullanıcı avatarı

Arslan UÇAR yazdı:

+ ben arslan hocam

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal May 30, 2017 11:39 pm 
Kullanıcı avatarı

Salih AYKUT yazdı:
Arslan UÇAR yazdı:

+ ben arslan hocam

+ ben de...

Minolta 28-135mm f4.0-4.5
Quantaray 70-210mm f2.8 APO

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal May 30, 2017 11:49 pm 
Kullanıcı avatarı

TFSF onaylı yarışma düzenlemişler 4 farklı kategoride de 1.2.3, çıkmamış...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 9 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama: