Sistem saati: Çar Eyl 19, 2018 7:14 am

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: İş çıkışı Hk.
İletiTarih: Pts Haz 18, 2018 7:51 pm 
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar.

Bir ara buna benzer bir konu açmıştım. ama bu sefer sorun yine ve maalesef aynı şirket sadece konu biraz farklı :D

1 sene önce girdiğim bir firma İller bankası ile çalıştığı için noterden müh. taahütnamesi istediler. gittik yaptık.

her neyse. 3 4 ay önce buraya da taahüt vs gibi konu açmıştım.

Şimdi ki mevzu işe. Şubat ayında işten ayrılmak istemiştim ama taahhüdüm olduğundan izin vermediler ve taahütünü mayıs sonuna kadar işletelim maaş vs vermeyiz haliyle ama diplomanı işleteceğimiz için mayısta da kıdem ve ihbar tazminatını veririz hallederiz bu işi dediler. Birazda mecburiyetten tamam dedim.

Ve ondan sonra Ben 7 mart ta başka bir işe girdim. yani hem bu şirket hemde yeni girdiğim şirketten 2 taraftan sigortam yatıyordu bu süre zarfında. Maaş ise sadece mart ayında girdiğim yeni şirketten alıyordum.

Bugün 2 3 günde bir baktığım gibi sigortama baktım ve bir de ne göreyim. Bana çıkış vermişler.. :shock: Hem de İstifa dilekçe vs. olmadan istifa etmişim ben !! öyle göstermişler. Aradım 170 i aynısını dedi istifa göstermişler. Arabulucu daha iyi bilgi verir ama siz şuan ki görüntüde haklısınız dedi.

Şimdi ben bu konuda Arabulucuya başvuracağım ama . size bir kaç sorum var.Başvurmadan önce ve meraktan.

Öncelikle;

1) Bunun bir süresi var mı? Benim çıkışımı 17,05,2018 de vermişler. bunu da bugün girmişler galiba sisteme.

2) Ben mart ayından itibaren olan sigorta paralarımı yani maaş olarak alabilme ihtimalim var mıdır acaba?

3) kıdem ve ihbar tazminatı mı alma olasılığım ne kadardır? Veya alamama gibi bir durumum olur mu.

Adamlar 4 ay boyunca hem diplomamı bedavadan işletti hemde beni salak yerine koyup istifa gsterip kıdem ihbar vs den yırtmaya çalıştılar..

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Zenit 212K
Filtreler: Nisi ND2000 Pro Slim , Nisi CPL, Hoya HD series 67 mm ND8
Beike bk 777 Tripod / Lowepro 400 aw , Mini Tracker , Fancier Kingkong 70 , Fatpro 503

Bir sürü ıvır zıvır tırı vırı işte..
Resim

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: İş çıkışı Hk.
İletiTarih: Pts Haz 18, 2018 8:21 pm 
Kullanıcı avatarı

Özen ÖZER yazdı:
Merhaba arkadaşlar.

Bir ara buna benzer bir konu açmıştım. ama bu sefer sorun yine ve maalesef aynı şirket sadece konu biraz farklı :D

1 sene önce girdiğim bir firma İller bankası ile çalıştığı için noterden müh. taahütnamesi istediler. gittik yaptık.

her neyse. 3 4 ay önce buraya da taahüt vs gibi konu açmıştım.

Şimdi ki mevzu işe. Şubat ayında işten ayrılmak istemiştim ama taahhüdüm olduğundan izin vermediler ve taahütünü mayıs sonuna kadar işletelim maaş vs vermeyiz haliyle ama diplomanı işleteceğimiz için mayısta da kıdem ve ihbar tazminatını veririz hallederiz bu işi dediler. Birazda mecburiyetten tamam dedim.

Ve ondan sonra Ben 7 mart ta başka bir işe girdim. yani hem bu şirket hemde yeni girdiğim şirketten 2 taraftan sigortam yatıyordu bu süre zarfında. Maaş ise sadece mart ayında girdiğim yeni şirketten alıyordum.

Bugün 2 3 günde bir baktığım gibi sigortama baktım ve bir de ne göreyim. Bana çıkış vermişler.. :shock: Hem de İstifa dilekçe vs. olmadan istifa etmişim ben !! öyle göstermişler. Aradım 170 i aynısını dedi istifa göstermişler. Arabulucu daha iyi bilgi verir ama siz şuan ki görüntüde haklısınız dedi.

Şimdi ben bu konuda Arabulucuya başvuracağım ama . size bir kaç sorum var.Başvurmadan önce ve meraktan.

Öncelikle;

1) Bunun bir süresi var mı? Benim çıkışımı 17,05,2018 de vermişler. bunu da bugün girmişler galiba sisteme.

2) Ben mart ayından itibaren olan sigorta paralarımı yani maaş olarak alabilme ihtimalim var mıdır acaba?

3) kıdem ve ihbar tazminatı mı alma olasılığım ne kadardır? Veya alamama gibi bir durumum olur mu.

Adamlar 4 ay boyunca hem diplomamı bedavadan işletti hemde beni salak yerine koyup istifa gsterip kıdem ihbar vs den yırtmaya çalıştılar..

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Hocam senin konu bayağı karışık ama benim düşüncelerim şu şekilde;

1- sana bildirim yapılmadığı için şimdi haberin oldu. Normalde işçi iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içerisinde dava açmalı. Sana bildirim yapılmadığı için kendi imkanlarınla bugün haberin oldu dolayısıyla bence süre bugünden başlamalı. Ancak sana tavsiyem en kısa sürede hatta yarın arabulucuya başvur.

2- sigorta paralarını maaş olarak alamazsın. 17.05.2018'de çıkardıkları halde bunu sisteme yeni girmişlerse bu olaydan dolayı Sgk para cezası keser.

3- bence bu durumda karışık. Zira başka bir firma ile çalışıyor görünürken 2. Bir firmada da çalışıyorsun. Şirket bunu öne sürebilir ve bu sebepten dolayı işten çıkardıklarını iddia edebilir (aslında bu durumda da iş sözleşmesinin haklı feshi yoluna gidilmesi ve sgk'da da kaydın böyle olması gerekirdi)

Diğer yandan normalde bir işçi, çalıştığı işten başka bir işte daha çalışmak için yazılı izin alması gerekmektedir.

Durumun karışıklığı sebebiyle kendi başına bir iş yapmamanı imkanın varsa bir avukata başvurmanı tavsiye ederim.

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Haz 19, 2018 1:44 pm 
Kullanıcı avatarı

Hocam konu çok karışık evet bunun bende farkındayım :D böyle lanet durumlar da hep beni bulur :)

Burada tüm sorularımin cevabı dediğiniz gibi arabulucu galiba.

Ama dediğin şeyler beni korkuttu biraz inşallah dediğin yonunde olmaz gelişmeler ki ben olacağını da sanmıyorum. Şirkete mesajlar attim. Bence illa dönecekler bana ve uzlaşma yolu arayacaklar . Yoksa direkt g.t lerinden kan alacam :D

Zenit 212K
Filtreler: Nisi ND2000 Pro Slim , Nisi CPL, Hoya HD series 67 mm ND8
Beike bk 777 Tripod / Lowepro 400 aw , Mini Tracker , Fancier Kingkong 70 , Fatpro 503

Bir sürü ıvır zıvır tırı vırı işte..
Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Haz 24, 2018 12:58 am 
Kullanıcı avatarı

Yazılı bir istifa vermedi iseniz bu durumda işçi mahkemesine başvura bilirsiniz. Ancak bazı konular var.

İş sözleşmemiz de aynı anda başka bir işletmede çalışmayacagiza dair bir madde var mı. Varsa bu durumda yatan ikinci sigorta sorun olacaktır.

İş yerine gitmediginize dair bir tutanak tutulmuş olabilir. Gerçi bu durumda istifa değil iş çıkışı vermeleri lazım di.

Önerim işi bilen bir avukata gidin. Muhtemelen hem maaşları, hem kıdem tazminatını, hem de yasal faizlerini alırsınız.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz