Sistem saati: Cum Arl 14, 2018 7:14 pm

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 10 ileti ]
Yazar Mesaj
İletiTarih: Pzr Ağu 20, 2017 1:00 pm 

Merhaba forum ahalisi.Bende A58 ile Dslr dünyasına adım attım.18-55,55-200 ve 50mm 1.8 lens ile ikinci el aldım.
Fotoğraf konusunda orta-üst düzey tecrübe ve bilgim mevcut ancak sizlere bir kaç sorum olacak.
Makine güzel ancak ne vizörde ne de LCD de lensin çekim esnasında kaç mm de olduğu yazmıyor.İllaki lense bakmam gerekiyor.Biraz garip geldi bana.
İkinciside makinenin eğim algılayıcısı ya da su terazisi mi desem o yok.Bunlar çok önemli sorunlar olmasada nedense eksikliğini hissettim.Acaba bu dediklerimin olduğu bir fotoğraf makinesi var mı?

Birde daha önemlisi sorularıma gelecek olursak.
Birbirinden ayrı yerlerde oturan 3 kişiyi fotolarken telefonlardaki gibi herkes tam net çıkamayabiliyor.Üstelik bu olay süper akıllı modda oluyor. Bunun sebebi diyafamın 3.5 ya da 4 olması sanırım ama anlamadığım makine neden benim tam olarak 3 kişiyi net çekmek istediğimi anlayıp diyaframı kısmıyor?
Fotonun keskinliği için (lens,sensör kısmılarına elbet bağlıdır) diyafram başrol oynar değil mi? Yoksa başka şeylerde var mıdır?
Genelde hep diyafram öncelikli modda kullanıyorum.Yani sanki enstantane ve isodan daha çok iş düşüyor gibi diyaframa.
Fotolarda sanatsal çekimden ziyade manzara resimlerinde ya da toplu fotoğraf çekimlerinde genel olarak herkesin kepkeskin çıkabilmesi için diyafram aralığı ortalama kaç olmalıdır bunu merak ediyorum.Tabi bu dediğim senaryolarda yeterince ışığın olduğunu varsayın.
Yani yeterince ışığın olduğu ortamda f22 ile çekilen fotoğraf f7 ile çekilen fotoğraftan çok daha keskindir diyebilir miyiz?
İyi günler..

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pzr Ağu 20, 2017 3:58 pm 
Kullanıcı avatarı

a58 kullanmadım, su terazisi var mı bilmem ama bu özellik bütün fotoğraf makinelerinde mevcut değil sanıyorum.

Yanlışsam düzeltsinler a6000'de sanırım yok ama a6300 ve a7RM2'de mevcut.

Diyafram öncelikli kullanıyorsan ve birkaç kişinin bulunduğu fotoğrafta herkesi net istiyorsan, şunları yapman gerekiyor:

1 - Ya herkesi aynı hizaya koyacaksın - ki bu çok zor - :)

2 - Diyafram değerini kısacaksın (kısmak, minimum 8 ve üzeri (11, 16).. Bu sayede alan derinliği büyür ve çektiğin objeler daha net olur.

Şayet çektiğin objenin arkasında bir bulanıklık (bokeh) oluşturmak istersen tersine diyaframı açman (1,2 - 1,8 - 2 - 2,8) yapman gerekir.

Ve sorunun yanıtı f 22 ile çektiğin fotoğrafta alan derinliği arttığı için 1 metredeki obje de 100 metredeki obje de net olur. Elbette bunun keskinliğe katkısı vardır ama keskinlik değişkenleri arasında lens, sensor kalitesi, titreme, vs de bulunmaktadır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

http://instagram.com/cemkivircik

Sony E 10-18 mm F4 OSS (SEL1018)
Sony E 16 mm F2.8 "Pancake" (SEL16F28) + Sony VCL-ECU1
Sony E 35 mm F1.8 OSS (SEL35F18)

Sony FE Carl Zeiss Sonnar T* 55 mm F1.8 ZA (SEL5518Z)
Sony FE 24-240 mm F3.5-6.3 OSS (SEL24240)
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM (SEL2470GM)
Sony FE 85 mm f/1.4 GM (SEL8514GM)

Sony HVL-F43 AM
Godox TT685s
Godox X1-s-TTL

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Ağu 21, 2017 10:16 am 

Yeterince açıklayıcı olmuş.Teşekkür ederim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Ağu 21, 2017 10:19 pm 
Kullanıcı avatarı

A58'de su terazisi yok maalesef ilk zamanlarda yokluğunu fotoğraflarda hissediliyordum ancak bir zaman sonra alışkanlık oluyor en kötü biraz geniş geçip lighroom da düzeltiyorum.

Sony SAL DT 18-55mm SAM II
Tamron AF 18-250mm F/3.5-6.3 Di-II LD Aspherical
Minolta 50mm F/2.8
Helios 44-2 58mm F/2
Sony HVL-F42AM Flaş
Lowepro DSLR Video Pack 250 AW
SLIK F740 Tripod

http://www.muratgencer.com.tr
http://fotograf.muratgencer.com.tr

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Ağu 22, 2017 12:16 am 
Kullanıcı avatarı

Diyafram , keskinlik ve terazi konuları açıklanmış. Geriye kalan vizör ve ekranda objektifin odak uzaklığı gösterimi sanırım Sony makinelerin hiçbirinde yok, sadece görüntüyü izlemek isterseniz tüm detayları görebilirsiniz DISP tuşuna basıp ekranda görünmesini istediklerinizi ayarlayarak.

Sent from my iPad using Tapatalk

Minolta AF 50mm f1.7 + 70-210 f4.5-5.6
Helios 44M-6 f2 + Exaktar 55mm f1.7 + Auto Revuenon 55mm f1.4
Baattin Minolta 3600 HS D
32Gb SanDisk Extreme Pro + Sony LCS BP3 + Makro Lambası + Çin işi Tripod + M42 Adaptör + MF Makro Tüpü + Zenit TK-2M TC
*** Sony A99 Kaşıntısı Başladı ***
Resim
Teller: TR : 0542 435 28 54 RU : +7 905 265 54 54

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Ağu 22, 2017 6:54 am 
Kullanıcı avatarı

Serter33 yazdı:
Merhaba forum ahalisi.Bende A58 ile Dslr dünyasına adım attım.18-55,55-200 ve 50mm 1.8 lens ile ikinci el aldım.
Fotoğraf konusunda orta-üst düzey tecrübe ve bilgim mevcut ancak sizlere bir kaç sorum olacak.
Makine güzel ancak ne vizörde ne de LCD de lensin çekim esnasında kaç mm de olduğu yazmıyor.İllaki lense bakmam gerekiyor.Biraz garip geldi bana.
İkinciside makinenin eğim algılayıcısı ya da su terazisi mi desem o yok.Bunlar çok önemli sorunlar olmasada nedense eksikliğini hissettim.Acaba bu dediklerimin olduğu bir fotoğraf makinesi var mı?

Birde daha önemlisi sorularıma gelecek olursak.
Birbirinden ayrı yerlerde oturan 3 kişiyi fotolarken telefonlardaki gibi herkes tam net çıkamayabiliyor.Üstelik bu olay süper akıllı modda oluyor. Bunun sebebi diyafamın 3.5 ya da 4 olması sanırım ama anlamadığım makine neden benim tam olarak 3 kişiyi net çekmek istediğimi anlayıp diyaframı kısmıyor?
Fotonun keskinliği için (lens,sensör kısmılarına elbet bağlıdır) diyafram başrol oynar değil mi? Yoksa başka şeylerde var mıdır?
Genelde hep diyafram öncelikli modda kullanıyorum.Yani sanki enstantane ve isodan daha çok iş düşüyor gibi diyaframa.
Fotolarda sanatsal çekimden ziyade manzara resimlerinde ya da toplu fotoğraf çekimlerinde genel olarak herkesin kepkeskin çıkabilmesi için diyafram aralığı ortalama kaç olmalıdır bunu merak ediyorum.Tabi bu dediğim senaryolarda yeterince ışığın olduğunu varsayın.
Yani yeterince ışığın olduğu ortamda f22 ile çekilen fotoğraf f7 ile çekilen fotoğraftan çok daha keskindir diyebilir miyiz?
İyi günler..
Öncelikle hoş geldiniz. a58'de terazi gösterimi yok. Kaç mm'de çekim yaptığınızı da ekran veya vizörden göstermez zaten Canon, Fuji falan da göstermez.

Ayrıca fotoğraf konusunda orta - üst düzey tecrübe sahibiyim demişsiniz ancak sorunuz fotoğrafa giriş derslerinde anlatılan iso - diyafram - enstantane konusuna ilişkin. Bence fotoğraf konusunda tecrübe sahibi olunur tabi ama üst düzey tecrübe sahibiyim gibi bir söylem iddialı kaçar herkes için çünkü çok geniş bir konu.

birde f22 le çekilen fotoğraf her zaman f7 ile çekilen fotoğraftan daha keskin değildir sadece net alan daha geniştir ancak lenslerin optik özellikleri sebebiyle lense göre değişen belli bir diyafram değerinden sonra keskinlik düşer. yine lensine göre değişmekle birlikte çoğunlukla f11 - f14 en iyi değerlerdir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Çar Ağu 23, 2017 11:44 pm 

Evet yaklaşık şu 3-4 gündür makine kurcalamamdan sonra üst düzey kullanıcı tanımının iddialı ve bana uzak olduğunu farkettim:)
Şimdiye kadar samsung s7 telefonu geceleri tripod ile pro modunda uzun pozlamalar yaparak kullanıyordum.Benzer mantıkla hareket ederim dedim olmadı.

Tam olarak üstesinden gelemediğim (yani beni tatmin edecek kadar) bir noktadayım halen. Makineyle tıpkı telefonda olduğu gibi fotoğrafın köşeden köşeye her yerin net çıkmasını beceremedim henüz.Yani 15 tane odak noktasından bir ya da bir kaçına kilitlenen makine diğer nokta ve civarlarında aynı netliği vermek istemiyor.Fotoğrafa zoom yaparak bakıyorum bazı yerler keskin bazı yerler değil.Halbuki genel bir odayı çekerken telefon her yeri aynı keskinlikte veriyor.Sanırım biraz daha kurcalamam gerekecek makineyi.
Tüm bunlarla uğraşmayayım süper akıllı mod ile çekeyim diyorum olay aynı.

Ben duvar üzerinde asılı olan nesnelerin (birbirlerine uzak nesneler) birkaçının değil tamamının keskin çıkmasını istiyorum (tıpkı telefonlardaki gibi ama çok daha yüksek kalite).Makineyi manuel focusa alıp odağı örneğin 3m uzağa netleyeceğiz ve makineyi nereye çevirirseniz çevirin 3m uzaktaki bütün nesneler net, 3m den uzak ya da yakın bütün nesneler alan derinliğine bağlı olarak flu gözükecek.Ama iyi de ben böyle manuel netleme ile mi uğraşacam hep.Oto fokus iyi güzel ama genelde odak kilitlediği noktalarda keskinlik tam ama aynı düzlemde bulunan (fotoğraf makinesine aynı uzaklıkta) diğer nesnelerde netlik kaybı var.Makinelerin lenslerinin doğası gereği köşelere doğru netlik kaybı yaşanması normal bir durum diye biliyorum ama objeler çokta fotoğraf kenarında değil.Bu konuda yanıldığım nokta var ise ya da sizlerin önerisi varsa belirtirseniz sevinirim.

Bir de makineye dair(SLT A-58) bir kaç konuda aydınlatırsanız sevinirim.
1- Zaten Lensin üzerinde MF-AF kilidi var bir de neden makinenin üzerinde aynı MF-AF kilidi var?
2- M modunda enstantene,iso ya da pozlama ayrına müdahele edebiliyorum ama diyaframı nasıl değiştireceğimi bulamadım:)
Teşekkürler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Per Ağu 24, 2017 8:01 am 
Kullanıcı avatarı

şimdi hocam şöyle bir şey var ki, telefon ile makinayı kesinlikle karşılaştırma. birisinde pirinç tanesi kadar sensör varken diğerinde nerdeyse ceviz büyüklüğünde sensör var. bu nedenle bazı fizik ve optik kuralları sebebiyle farklar oluyor.

diğer yandan makina ile duvar arası 90 derece ile 2 metre ise yine duvar üzerinde ama makinaya göre 120 derecede bulunan nesne aslında aynı düzlemde olmaz.

mesela makinayı tripoda koy ve duvarın 2 metre karşısına koy. makinaya 2 metre uzunluğunda ip bağla ardından bu ipi tam karşısında duvara değdir. ardından oradan alıp duvardan ayırmadan 10cm yana kaydır bakalım ne olacak, ip duvara değmeyecek. yani aslında aynı düzlemde sandığın şeyler aynı düzlemde değiller.

ancak diyafram değeri yükseldikçe örnek veriyorum f1.8 diyaframda 2 metre uzaktaki bir nesneye netleme yaptığında o netlediğin noktanın 2cm önü ve arkası net oluyor ise f8'e yükselttiğinde o netlediğin noktanın 10cm önü ve arkasi net olur (bu metre ve cm değerleri sadece örnek verme amaçlı yazıldı)

sorularına gelirsek,
1-) Sony A serisi gövdelerde hem makina üzerinde netleme motoru var, hemde lenslerde. Örneğin Canon vr Nikon'un bir çok modelinde sadece lenste netleme motoru vardır.

2-) Diyaframı değiştirmek için ya AEL yada AV tuşuna basıp öndeki tekeri çeviriyordun (a57 kullanmıştım uzun seneler önce, bu iki tuştan birisi ile değişiyor)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Per Ağu 24, 2017 11:00 pm 

Evet dediklerinize katılıyorum.Sensör boyutu olarak belkide 10 kat oran var.
Netleme içinde aynı şeyleri düşünüyoruz.Teorik bilgileri yavaş yavaş pratiğe dökecem artık zamanla.M modunda diyafram olayını da dediğiniz gibi çözdüm.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Ağu 25, 2017 7:58 am 
Kullanıcı avatarı

rica ederim.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 10 ileti ]

Kimler çevrimiçi