Sistem saati: Per Oca 18, 2018 7:12 am

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 7 ileti ]
Yazar Mesaj
İletiTarih: Pts Arl 04, 2017 9:15 pm 
Kullanıcı avatarı

Tekrardan merhabalar...

Aklıma takılan bir soru var şimdi mesela sarsıntı olmaması için makineyi tripoda sabitlediğimizde fotoğrafı çekerken makinenin üzerinde ki deklanşöre bastığımızda makine az da olsa kesinlikle sarsılır buna eyvallah..Peki ya makineyi 2 saniyeli gecikmeli moda alarak deklanşöre basarsak yine sarsıntı oluşur mu illa kumanda kullanmak şartı mı?

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Arl 04, 2017 9:33 pm 
Kullanıcı avatarı

Merhabalar. anla(ma)dığım kadarıyla. Hocam neye göre kime göre sarsıntı? Normal çekim yaparken mi (gündüz)? yoksa gece fotoğrafçılığı mı? yıldız, samanyolu falan? makineyi tripoda bağladığınızda diyelim ki tripodunuz fazla sağlam değil. yani hafif rüzgar da bile titriyor. eğer ki lensi manuel değil de otomotik 'AF' de kullanıyorsanız ve eğer gündüz çekim yapıyorsanız yani belki de amacınız timelapse yapmakdır onu bilemem. ne için olduğunu yazmamışsınız o yüzden aklımda onlarca deli soru var şu an. neyse gelelim konuya diyelim gündüz fotoğraf çekiyorsunuz ağaç olabilir bina olabilir artık her neyse ve otomatik af de kullanıyorsunuz makineyi 2 sn li çekim moduna aldınız denklanşöre bastınız makinanız öttü dıt dıt dıttt dııtt ve ama o da ne siz kadrajınızı ayarlayıp da denklanşöre bastığınız anda önünden bi canlı geçti ve otomatik af artık kadrajınızın önünden geçen her neyse ona netlemiş ama istediğiniz fotoğrafı çekemediniz. yani çöp oldu. titremiyi engellemenin en iyi yolu eğer sabit taşınmaz bir obje ise o zaman manuel af de kullanmanız. yani doğru mu anladım yanlış mı anladım ya da anlatabildim mi bilmiyorum ama beni de aydınlatın lütfen. iyi çalışmalar =) =)

Sony a99 | Tokina 20-35 | Minolta 35-105 | Minolta 50mm 2,8 | Minolta 70-210 | Minolt 35-70 | Tamron 90mm 2,8 | raynox msn 202 | yn 460 flaş | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | mikrometreli ray | Q999 tripod | B W ND 110e (72) + Hoya CIR-PL (72) filtreler vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Pts Arl 04, 2017 10:02 pm 
Kullanıcı avatarı

Haklısınız murat bey benimde aklımda delice sorular olduğu için sadece genel olarak bahsettim yeterince yazmadım..:) diyelim ki gece çekiminde ışığın az olduğu ortamlarda köprüyü uzun pozlama ile çekerken mesela...Tamam Manuel netleme belki bir çözüm olabilir ama gecede MF biraz zor oluyor ben AF de ki durumu merak ediyorum açıkcası..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Arl 05, 2017 11:05 am 
Kullanıcı avatarı

Gece çekiminde 2sn gecikmeli çekim titreşimi azaltır. 2sn gecikmeli çekim dışında kumanda kullanabilirsiniz, makinayı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz veya sony play memories camera apps'ten touchless shutter uygulamasını kullanabilirsiniz.

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Arl 05, 2017 11:20 am 
Kullanıcı avatarı

Evet bende bunu merak ediyordum gecikmeli çekim titreşimi azaltıyorsa kumandaya pek gerek yok gibi ama touchless shutter şimdi baktım çok süper bir uygulama hemen yükleyeceğim bu daha iyi olur benim için teşekkürler sertaç bey..:)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Sal Arl 05, 2017 4:53 pm 
Kullanıcı avatarı

Kumandanın gecikmeli çekime göre iki önemli avantajı var:
1- İstenilen zamanda deklanşöre basılmasına yardımcı olur, böylece gecikmeli çekimde oluşabilecek anlık sürprizleri (kadraja birinin girmesi vs.) önler
2- BULB modunda makineye dokunmadan istenilen zamanda perdenin kapatılmasını da sağlar.

Sony A55 SLT Tamron 18-200 || Minolta 50 1.4 || Tamron 17-50 2.8 || Sony 35 1.8 || Tamron 90 2.8 Macro || Sony 55-300 4.5-5.6 || Tamron 60 2.0 Macro || Sony 16-50 2.8 || Sony 16-105 3.5-5.6 || Samyang 85 1.4 || Sigma 10-20 4.0-5.6 || Zeiss Jena Pancolar 50 1.8 M42|| Sigma 50 2.8 DG Macro || Minolta 35-80 4.0-5.6 || Minolta 35-105 3.5-4.5 || Minolta 28 2.8 || Minolta 24 2.8 || Sony 85 2.8 || Kenko 2x TC ** Nikon P300 1.8 Kompakt ** Sony RX100 II 1.8 Kompakt

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Oca 05, 2018 10:31 pm 
Kullanıcı avatarı

hocam kumandanın tüm işlevlerini telefondan yapabilirsiniz. fakat makineniz hakkında bilgi olmadığı için wifi varmı bilemiyorum. wifi yoksa gecikmeli çekim kumanda yerini tam olarak tutmaz. özellikle de bulb kullanacaksanız.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 7 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama: