Sistem saati: Sal Kas 20, 2018 7:43 pm

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 6 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Karanlık Kutu -
İletiTarih: Per Kas 07, 2013 11:52 pm 
Kullanıcı avatarı

Resim

Öyle bir kutu ki geçirdiği evrim inanılmaz :) Günümüzde kullandığımız fotoğraf makineleri işte bu kutudan peydah oldu.

Latince'de "kamera" "oda", "obscura" da "karanlık" anlamlarını taşır.

Güneşli bir günde, üzerinde minicik bir deliği olan bir odadan girdiğinizde, deliğin karşısındaki duvar yüzeyinde bir görüntünün oluştuğuna tanıklık edebilirsiniz. Bir sihir gibi görünmekle birlikte bu oluşum, eskiden beri bilinen basit bir fizik kuralına dayanır. Doğru boyunca yol alan ışık yansıtıcı bir objeye çarptığında, bazı ışık ışınları geri yansır. Yansıyan ışık ışınları çok ince bir malzemeden yapılmış çok küçük bir delikten saçılmaksızın geçebilirler. Bu ışık ışınları deliğe paralel tutulan bir yüzey üzerine düşürüldüklerinde yansıtıcı cismin ters bir görüntüsü elde edilir.Çinli filozof Mo Ti, objelerin ışığı her yönde yansıttığının farkında olarak, çok küçük bir delikten geçen ışığın yarattığı ters görüntüyü, yazılarına M.Ö. 5. yüzyılda kaydeden ilk kişi.

Resim

17. yy'da Ressamlar doğru perspektifi yakalamak ve daha hızlı resim elde etmek için karanlık kutuyu kullanmışlardır. Bu karanlık kutu Ressamın içine rahatça girebildiği bir oda şeklinde idi.

Ressamların kullanım şekli ;

Resim

Ressamlar daha sonra görüntüyü duvara yansıtmak yerine yarı saydam bir ayna üzerine yansıtarak çalışmaya başladılar.

Resim

Daha sonra ise deliğin ucuna bazı optik eleman geldi ve kutunun boyutu küçüldü.

Resim

İşin içine optik eleman girince netlğin ayarlanması için manuel fokus ihtiyacı hasıl oldu :D
Karanlık kutumuzun ön kısmı ileri geri uzatılarak farklı uzaklıklara göre netlik yapabiliyordu.

Resim

İşin bu kısmından sonra 1800'lü yıllarda çizim yerine kayıt yöntemleri bulunmaya, gelişmeye başlayınca Ressamların bir kısmı çizimi bırakıp tamamen fotoğrafa yönelirken diğer kısmı fotoğraf düşmanı olmuşlardır :D

Facebook sitesinde paylaşTwitter sitesinde paylaş
Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Karanlık Kutu -
İletiTarih: Cum Kas 08, 2013 12:15 am 

keyifle okudum paylaşım için teşekkür ederim
bu bilgileri nereden buluyosunuz Fatih bey

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Kas 08, 2013 12:28 am 
Fatih bey yanlış anımsamıyorsam ismek in fotoğraf kursuna gidiyordunuz, kursu ilk derslerinde bu konu işlenir kurs hocanızın ismini paylaşabilirmisiniz

Sayfa başı

İletiTarih: Cum Kas 08, 2013 12:32 am 
Kullanıcı avatarı

Güzel yazı Fatih.. Teşekkürler bir nefeste okuyuverdim.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Kas 08, 2013 1:33 am 
Kullanıcı avatarı

Fatih bey ben ilk versiyondan alayım. A77 den bıktım :). Bu arada bende fotoğraf kursu aldığım zaman ilk ders buydu.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: Cum Kas 08, 2013 12:47 pm 
Kullanıcı avatarı

Tufan ERKUL yazdı:
keyifle okudum paylaşım için teşekkür ederim
bu bilgileri nereden buluyosunuz Fatih bey

Tufan bey bu bilgilerin bir kısmını internetten diğer kısmını ders notlarımdan derleyerek aktardım.

Konu hakkında daha geniş ve mektepli bir anlatım için :
http://eogrenme.anadolu.edu.tr/_layouts ... OT103U&s=1
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisi ... bscura.htm

Linklerine bakabilirsiniz.

Dersde işlediğimiz konulardan ilgimi çeken konular oldukça bu tip derlemeler yapıp paylaşacağım.

Hakan Çetin AŞAN yazdı:
Fatih bey yanlış anımsamıyorsam ismek in fotoğraf kursuna gidiyordunuz, kursu ilk derslerinde bu konu işlenir kurs hocanızın ismini paylaşabilirmisiniz

Hakan abi evet İSMEK'in kursuna başladım. Kursun verimliliği hocanın bilgi ve tecrübesiyle doğru orantılı. Kurs'da herkes düzenli not tutarken ben sadece hocanın kendi derlediği bilgileri not alıyorum. Hocanın ismini şuan anımsayamadım.

Yavuz MERAL yazdı:
Fatih bey ben ilk versiyondan alayım. A77 den bıktım :). Bu arada bende fotoğraf kursu aldığım zaman ilk ders buydu.

Yavuz bey sanayide tanıdıklarım var :) kargo masrafı size ait olma şartıyla kafa kafaya takas edebiliriz :)

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 6 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama: